Poklep základního kamene poradenského a vzdělávacího centra Otevřená zahrada

28. 6. 2011


ulice

místo

14.00 hodin, severní úpatí hradu Špilberk (Otevřená zahrada a poradenské centrum)


nej...

Česká republika
stavba je první zelenou budovou administrativního typu


charakteristika

Stavba první zelené budovy administrativního typu v České republice a hravé vzdělávací zahrady byla spuštěna ke konci července 2011.
Hned po dokončení stavebních prací a výsadeb v zahradě zahájila Nadace Partnerství vzdělávací a výukové programy, na jejichž přípravě už začala spolupracovat například s brněnskou environmentální školou Lipkou nebo Pedagogickou fakultou Masarykovy univerzity.


účastníci

Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství,
Libor Šťástka, starosta Brno-střed,
Lenka Brandlová, zástupkyně Státního fondu životního prostředí,
Ivo Polák, náměstek Jihomoravského kraje,
Olga Nováková, Úsek rozvoje města Brna,
Dan Ťok, předseda představenstva společnosti Skanska (generální dodavatel stavby)


zajímavosti

Základním kamenem je čtvrttunový pískovec. Na něm je místo, které se po poklepání rozezní tónem cis (136,1 Hz). Ten je pokládán za tón Země, protože vychází z její rotace.


poznámka

Projekt Otevřená zahrada připravila Nadace Partnerství na svých pozemcích na severním úpatí brněnského Špilberku od roku 2007. Záměrem bylo vytvořit v samotném centru metropole v návaznosti na městský park hravou zahradu pro environmentální vzdělávání škol i veřejnosti. Zahrada bude propojena s environmentálním poradenským centrem, které bude první administrativní budovou v České republice v pasivním energetickém standardu respektující zásady „zelené“ výstavby.
Do koncepční i projektové přípravy přizvala nadace univerzitní pracoviště, neziskové organizace, nejlepší odborníky na ekologické stavitelství, město Brno i Jihomoravský kraj.
Nadace Partnerství pomáhá lidem, aby chránili a zlepšovali svoje životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné znalosti i služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje výsadbu stromů, ochranu přírody, šetrnou dopravu a turistiku, využívání obnovitelných zdrojů energie a kvalitní veřejná prostranství.

Textové informace jsou čerpány z tiskové zprávy Nadace Partnerství (www.nadacepartnerstvi.cz), kterou nám spolu s obrazovým materiálem zaslala Kateřina Urbanová. Děkujeme.


obrazy

události

30. 11. 2012
Slavnostní otevření poradenského centra se vzdělávací zahradouobjekty

městská část

související odkazy

Jis


Aktualizováno: 26. 11. 2019