Přestěhování Městské spořitelny v Brně-Králově Poli
15. 11. 1925
28
novostavba na nároží Palackého a Husitské ulice (dnes Palackého 59/1365)
Na nárožích Palackého a Wilsonovy (dnes Husitské) ulice byly v roce 1925 dokončeny (podle projektu J. Kumpošta z roku 1923) dvě zrcadlově komponované monumentální budovy. Do jedné z nich (Palackého 28a, dnes 59) se 15. listopadu Městská spořitelna v Brně Králově-Poli z dosavadních prostor na Palackého 47 (dnes 70) přestěhovala.
Do zasedací místnosti byla pořízena kvalitní kopie obrazu P. Martina Aretia z 2. poloviny 17. století (Cartusia Brunensis in Moravia) a byla v ní instalována nadživotní bronzová socha prezidenta T. G. Masaryka, dílo akademického sochaře Václava Hynka Macha, který se podílel rovněž na další výzdobě interiéru (dvojice bronzových plastik Hlídacích psů).
V čele představenstva spořitelny stanul po PhMg. Antonínu Ciprovi zemský účetní rada Jaroslav Bohanes. V roce 1926 zřídila spořitelna svou filiálku v Rosicích, takže měla nyní kromě své ústředny v Králově Poli 5 sběren a plateben ve Velkém Brně a 2 filiálky na venkově.
Bohanes Jaroslav, zemský účetní rada a předseda spořitelního výboru
Koncem roku 1931 spořitelna jako královopolská instituce fakticky zanikla. Usnesením spořitelního výboru ze dne 5. října byl její název změněn na "Spořitelna zemského hlavního města Brna" a začátkem roku 1932 bylo její ústředí přemístěno z Králova Pole na Kobližnou ulici. Tam byla také přestěhována i Machova socha T. G. Masaryka.
(Podklady pro tento záznam připravil pan Ladislav Bartoš, děkujeme.)
16. 8. 1906
Zřízení spořitelny v Králově Poli
Jindřich Kumpošt
autor projektu budovy
Václav Hynek Mach
autor výzdoby interiéru spořitelny
T. G. Masaryk
sochařská realizace: Kobližná 21/01
Jis
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.