Stavba kontejnerové Mateřské školy

11. 8. 2011


ulice

Drozdí
sídlo školy


nej...

Brno
první mateřská škola tohoto typu


charakteristika

Práce na výstavbě jednotřídní mateřské školy byly zahájeny 18. 7. 2011, dne 11. srpna byl usazen modul pro mateřskou školu. Poté proběhly dokončovací práce tak, aby mohla škola fungovat od začátku září 2011. V kanceláři ÚMČ Brno-Ořešín byly od 3. 8. 2011 evidovány přihlášky dětí.
Školka stála 4 miliony 250 tisíc korun včetně vnitřního vybavení. Dotace od města Brna činí 3, 5 milionu korun a dalších 100 tisíc na vnitřní vybavení. Zbytek financuje městská část.


účastníci

Jan Levíček, starosta Brno-Ořešín,
Jana Bohuňovská, náměstkyně primátora,
pracovníci společnosti Koma Modular Construction


poznámka

Tzv. kontejnerové školy vyjdou až o třicet procent levněji než kamenné stavby, jednotřídka stojí mezi 2,5 až 5 milionů korun. Firmy je umí postavit za necelé dva měsíce. Firmy, které je dodávají (např. Touax, Koma Modular, Algeco), zaznamenávají rekordní zájem. Hlavním odbytištěm pro pět našich firem je však zahraničí, kde je spíše zájem o pronájem školek. Naše obce si montované stavby kupují, počítají s tím, že až babyboom opadne, použijí je na jiné účely.
Montované plechové školy nebo školky jsou populární v Německu, Rakousku, Francii nebo Finsku. V zahraničí se takto staví i nemocnice či věznice. Obce si školy či školky zde od výrobců jen pronajímají, později je vracejí. Termín „kontejnerová školka“ neznamená, že by děti strádaly. Na interiéru není poznat, že to není kamenná budova, je napojena na veškeré inženýrské sítě, topení se dá udělat na plynový kotel.

V době stavby této školy byly v České republice takové objekty např. ve Vedryni na severní Moravě, Dolních Břežanech u Prahy, v Teplýšovicích ve středních Čechách. Výhodou stavby je možnost navýšení, přemístění, odolnost proti vlhku.


obrazy


městská část

související odkazy

Menš


Aktualizováno: 25. 06. 2018