Školní slavnost k oslavě 70. narozenin císaře Františka Josefa I.

10. 7. 1900


ulice

náměstí 28. října
tehdy Winterhollerovo náměstí


číslo orientační

22


charakteristika

Slavnost byla uspořádána na počest narozenin císaře. Její ukončení je dokladem, jak se zhoršovalo národnostní napětí v Brně v těchto letech.


účastníci

žáci a pedagogové školy, rodiče


zajímavosti

I když šlo o oslavu narozenin císaře, němečtí občané si stěžovali na „českou demonstraci“, ředitel musel vysvětlovat akci c. k. Okresní školní radě v Brně. Také tisk, německý i český, podle svého přesvědčení o události referoval.


poznámka

Žáci s prapory a hudbou, doprovázeni rodiči a učiteli, šli od budovy školy na nádraží v Zábrdovicích, odkud je výletní vlak dopravil „do hostinské zahrady u dráhy v Řečkovicích“ (jinde uvedena Mokrá Hora -Menš).
Na programu byly zpěv, přednášky a „jmenovitě tělocvik s tyčemi, jenž se konal velice zajímavě podle hudby“.
„Veselý návrat žáků třídou Františka Josefa pobouřil náramně mysl některých německých občanů, kterým se zdálo býti nesnesitelné patřiti na množství českých dítek v průvodu velkého zástupu českého lidu.“
Následoval dopis s. k. okresní školní rady, v německém textu citovány česky údajné provokace. Výlet prý nebyl policejně ohlášen, konal se za doprovodu hudby, školní děti se vracely „kolem 9. hodiny v noci“ a vykřikovaly „Nazdar“ a „Sláva“ a takto rušily noční klid. U školní budovy byla zazpívána státní hymna a píseň „Hej Slované“. Správce školy to vše musel vysvětlovat, odmítl tyto skutečnosti, šlo o „patriotickou oslavu“.osoby

Fabián Popelka
ředitel školy


městská část

související odkazy

Menš


Aktualizováno: 09. 07. 2018