Hokejisté Kanady poprvé v Brně

30. 1. 1946


nej...

Brno
první zápas kanadského hokejového mužstva


charakteristika

Na konci ledna 1946 absolvoval výběr armádních kanadských hokejistů působících tehdy ve službě v Anglii turné po Československu. Mužstvo vystupující pod názvem Canadian Army Head Quarters Maple Leafs sehrálo nejprve v neděli 27. ledna v Praze na Štvanici exhibiční zápas, kdy se kanadští hokejisté rozdělili na dva týmy - modročervení porazili modré 15:9.
V pondělí 28. ledna se mužstvo „přejmenovalo“ na armádní výběr Kanady a sehrálo mezistátní utkání s výběrem ČSR, které skončilo vítězstvím zámořského mužstva 7:3. V úterý 29. ledna pak kanadští vojíni poráží I. ČLTK Praha 7:1.
Následoval přesun autokarem do Brna, kde 30. ledna nastoupilo mužstvo Canadian Army Head Quarters Maple Leafs proti výběru Brna (kombinovaný celek SK Židenic a SK Králova Pole doplněné dvěma pražskými hráči Kusem a Veckem). Před rekordní návštěvou 12 000 diváků prohráli hráči Brna 1:8. Za výběr moravské metropole nastoupil brankář Rlchter, obrana Vágner, Pilař, Červenka, 1. útok Hrubeš, Bartoš, Malášek, 2. útok Kus, Martinsohn, Vecko, 3. útok pak Vidlák, Sláma, Krul. Posledně jmenovaný byl jediným střelcem Brna v zápase. Nejlepším brněnským hráčem byl dle dobového tisku brankář Richter, který se neúnavně vrhal pod nohy útočících Kanaďanů.
Zápas se hrál na přírodním ledě hřiště SK Židenice. Stadion Za Lužánkami s umělou ledovou plochou, se kterým je spojen pozdější nevídaný rozmach brněnského ligového hokeje, se otevřel až o rok později.
V exhibiční vložce před zápasem a o přestávkách vystoupil krasobruslařský pár Stadionu Praha manželé Zachovi. Po zápase proběhl společenský večírek v hotelu Stavia, který zajistil tenisový odbor SK Židenice.
O den později 31. ledna se Kanaďané přesunuli na Slovensko a nastoupili k poslednímu zápasu turné proti hokejovému výběru města Bratislavy. Teprve zde výborní Kanaďané narazili na důstojného soupeře, týmy ŠK a VŠ Bratislava byly v poválečných letech „štikou“ obnovené Československého hokejové ligy. Přesto armádní tým Maple Leafs zvítězil po boji 10:6. Kanaďané se následně s bilancí 5 vítězství a skóre 32:11 vrátili z turné armádním leteckým speciálem Dakota zpět do Londýna.


MJ, Vach


Aktualizováno: 20. 05. 2020