Soudní proces s Marií Velgovou a Václavem Černým

11. 2. 1937 (11.–14.2.1937)


ulice

číslo orientační

71


katastr

Zábrdovice


místo

soudní síň


charakteristika

Případ nájemné vraždy soudního rady Velga patřil koncem třicátých let minulého století k ostře sledovaným soudním procesům a vyvolal bouřlivé debaty o postavení ženy ve společnosti i o objektivitě porotních soudů.
Případ posloužil spisovateli a právníkovi Jaroslavu Mariovi jako předloha románu „Žena a soud“, který vyšel v roce 1938 v nakladatelství J. Mazáč v Praze.


poznámka

Hlavní přelíčení s vrahem Václavem Černým a jeho spoluvinicí, ženou zavražděného a současně i zjednatelkou zločinu Marií Velgovou, bylo zahájeno ve čtvrtek 11. února 1937 ve velké porotní síni krajského soudu v Brně na Cejlu. Jako obhájce Černého byl soudem ustanoven ex offo Dr. Karsten, právním zástupcem Velgových sourozenců se stal Dr. Lochmann. Mariina matka Antonie zajistila pro svoji dceru za obhájce slavného brněnského právníka Dr. Felixe Loriu, známého svým silným sociálním cítěním.
V neděli 14. 2. 1937 v 15:30 se porota odebrala k závěrečné poradě. Napjatě očekávané rozsudky byly vyneseny v 18 hodin. Dr. Loriovi se v závěrečné řeči podařilo získat porotce na svoji stranu a na otázku, zda spáchala Velgová čin „z neodolatelného donucení“, odpověděla porota sedmi hlasy „ano“, pěti hlasy „ne“. Velgová tak byla zcela zproštěna viny.
Tento jen stěží uvěřitelný rozsudek vyvolal nebývalý rozruch. Případ byl proto postoupen Nejvyššímu soudu, který dne 19. července 1937 předchozí osvobozující rozsudek zrušil a postoupil případ k dalšímu projednání krajskému soudu v Novém Jičíně. Toto řízení se konalo ve dnech od 6. do 20. října 1937.
Na základě zde vyneseného rozsudku byla Marie Velgová shledána vinnou zločinem vzdálené spoluviny na úkladné a zjednané vraždě a odsouzena k trestu těžkého žaláře v trvání 12 let a k náhradě nákladů trestního řízení. Trest Černého byl potvrzen v původní plné výši 30 let těžkého žaláře. Československá veřejnost přijala verdikt s uspokojením.
(Událost pro naši encyklopedii zpracoval a fotografie poskytl dne 17. 1. 2012 pan Jiří Skoupý. Děkujeme.)osoby

Václav Černý
vrah soudního rady Velga Karel Jansa
za odmítnutí svědectví v procesu mu byla udělena pokuta 50 Kč, když nebyla včas zaplacena (slíbil platit zaměstnavatel), následovalo exekuční zabavení rozhlasového přijímače, poté pokuta zaplacena a exekuce zrušena Josef Lochman
obhájce sourozenců dr. Velga v procesu Jan Velgo
oběť vraždy Marie Velgová
manželka zavražděného a zároveň vrahův komplic


městská část

související odkazy

Menš


Aktualizováno: 13. 01. 2020