Zahájení rekonstrukce Staré radnice

27. 1. 2012


ulice

číslo orientační

6-8


katastr

Brno-město


místo

27.1. – prosinec 2012


charakteristika

Hlavním důvodem rozsáhlých oprav byly praskliny na fasádě domu, štěrbiny kolem oken a především trhliny ve věži. Věž, která byla k domu přistavěna, se nepatrně začala pohybovat.
Po dobu rekonstrukce, která byla dokončena do konce roku 2012, byl průchod mezi Radnickou a Mečovou ulicí uzavřen (pro zájemce o prohlídku byla radnice zavřená již od prosince 2011).
Po vyklizení prostor Turistického informačního centra, které se z Radnické č. 8 přestěhovalo do stávajícího sídla jihomoravského informačního centra v Radnické 6, začala samotná rekonstrukce. Proběhlo statické zajištění budovy formou vrtaných mikropilotů v průchodu na nádvoří z ulice Radnické a v přilehlých místnostech a na nádvoří radnice. Dále bylo provedeno stažení budovy pomocí ocelových rámů v místnostech, kde se objevily statické trhliny. Rovněž proběhly restaurátorské práce na freskové malbě a prvcích z umělého mramoru ve Freskovém sále.


poznámka

Z důvodu plánovaných oprav byl již v létě 2011 ukončen provoz stálé akvarijní výstavy v Radnické č. 6. Většina tamních zvířat byla přemístěna do výstavy tropické království, která se nachází v areálu brněnské ZOO. Brňané, kteří měli obavy, že se výstava do Radnické ulice již nevrátí, podepisovali petici za navrácení výstavy na původní místo.
Dne 1. března 2012 z průchodu Staré radnice zmizel jeden z největších brněnských symbolů - "drak". Krokodýla, pečlivě zabaleného v bedně o rozměrech 5 x 2 metry, pomocí vysokozdvižného vozíku přepravilo 10 pracovníků na nákladní auto. Po nezbytné kontrole a případných úpravách restaurátorů byl po celou dobu rekonstrukce Staré radnice vystaven v prostorách Moravského zemského muzea.
Rekonstrukci radnice, která si vyžádala náklady 20 milionů korun, provedla firma Komfort.
Budova radnice byla otevřena 17. prosince 2017.prameny, literatura

události

17. 12. 2012
Slavnostní otevření budovy Staré radnice po statickém zajištění 19. 11. 2012
Návrat „brněnského draka“ na své místo 31. 7. 2011
Ukončení stálé akvarijní výstavy v Radnické ulici


stavby

Stará radnice
Radnická 8/368


objekty

Brněnský drak
symbol: Radnická 8/06


městská část

související odkazy

Jis


Aktualizováno: 22. 01. 2020