Založení Družstva ke zřízení sokolovny v Králově Poli

1. 6. 1899


charakteristika

V březnu 1899 byly stanovy Družstva (Družstvo ke zřízení tělocvičny pro tělocvičnou jednotu Sokol v Králově Poli) podány ke schválení. V květnu se konala mimořádná valná hromada jednoty, která vznik Družstva schválila a 1. června bylo Družstvo ustaveno.
Mělo zpočátku 23 členů, z toho 5 zakládajících, kteří složili jednorázově 50 zlatých (JUDr. František Prokeš, Rudolf Vorálek, Alfred Volný, Karel Čupr, Jenko Havliš) a 18 přispívajících (s ročním příspěvkem 60 krejcarů).
Jeho prvním starostou byl zvolen pokladník brněnské banky Slavie a člen brněnského i královopolského Sokola Alfred Volný, který stál v jeho čele až do roku 1908.
Družstvo existovalo i po dostavění sokolovny a teprve v 50. letech minulého století bylo KNV v Brně zrušeno a vymazáno ze spolkového katastru.


účastníci

TJ Sokol v Králově Poli,
Alfred Volný, první starosta Družstva


poznámka

Družstvo získalo v srpnu 1907 darem obce stavební místo na bývalém (zrušeném) pohřebišti v Kotlůvku, které bylo už rok poté směněno za lukrativnější parcelu na Palackého č. 22 (dnes č. 67).
Se stavbou se nakonec začalo až v roce 1914 na Srbské ulici v sousedství novostavby obecných škol, a to na parcele, kterou Družstvo teprve dodatečně koupilo. Po přerušení válkou se od června 1919 ve stavbě pokračovalo a v roce 1920 se zápisem do pozemkové knihy stalo Družstvo (a nikoliv TJ Sokol) vlastníkem novostavby. To byl pak hlavní důvod, proč nebyla sokolovna po roce 1990 v restituci vrácena královopolským sokolům.
(Podklady k tomuto encyklopedickému heslu připravil pan Ladislav Bartoš, děkujeme.)události

6/1914
Položení základního kamene sokolovny v Králově Poli


osoby

Jan Havliš
jeden ze zakládajících členů


městská část

Jis


Aktualizováno: 08. 12. 2018