Nemocnice Milosrdných bratří uvedla do provozu nový typ babyboxu

27. 10. 2012


ulice

číslo orientační

3


nej...

Česká republika
poprvé uveden do provozu nový typ Babyboxu


charakteristika

Dne 27. října 2012 uvedla Nemocnice Milosrdných bratří jako první v republice slavnostně do provozu již druhý, nový typ babyboxu.
Přístroj nové generace vyrobený z nerezové oceli je vybavený samočinným otvíráním dveří, bezpečnostní vaničkou pro dítě s hmotnostním čidlem a dokonalejší monitorovací technikou. Původní brněnský babybox, který byl otevřen v roce 2005, zachránil život jedenácti dětem.
Tato schránka, respektive vyhřívaný inkubátor, nabízí ženám v tíživé životní situaci odložit své dítě zcela anonymně a zejména bezpečně bez ohrožení na zdraví či životě, tedy v souladu s platnou státní legislativou. Umístěním dítěte do této schránky je zachován život dítěte a chráněno jeho zdraví, jakožto nejvyšší zájem a nejvyšší hodnota každé živé bytosti.

Naplňování projektu občanského sdružení Statim včele s Ludvíkem Hessem se daří díky pochopení ředitelství nemocnice a za plné podpory Magistrátu města Brna. Všichni společně si uvědomují cenu každého zachráněného lidského života. Instalace schránek nemá nahrazovat jiné způsoby řešení problémů matek a jejich nechtěných dětí, ale je jen jednou z možností řešení již existujících či plánovaných.
Vložení dítěte je umožněno z ulice. Otevření dvířek je možné pouze jednou. Vnitřní prostor je vytápěný na teplotu 37 stupňů C. Umístěním dítěte do vaničky boxu se spustí zvuková signalizace na novorozeneckém oddělení, jehož personál novorozence neprodleně vyzvedne druhými dvířky zevnitř budovy. Matka má tedy dostatek času nepozorovaně odejít. Následnou sociální péči o novorozence převezmou příslušné orgány. Krytí nákladů na výrobu, instalaci a provoz babyboxu, které činí 300 000 Kč, zajišťuje právě občanské sdružení pro odložení děti Babybox – Statim částečně ze sponzorských příspěvků a občanských darů.


prameny, literatura

události

3. 11. 2005
Otevření babyboxu v Nemocnici Milosrdných bratří 15. 11. 1747
Založení Nemocnice Milosrdných bratří


městská část

související odkazy

Ma


Aktualizováno: 25. 06. 2018