Internetová encyklopedie dějin Brna

V brněnské zoologické zahradě se znovu narodila lední medvíďata

V brněnské zoologické zahradě se znovu narodila lední medvíďata


 • 24. 11. 2012 


 • ulice

  U Zoologické zahrady

 • číslo orientační

  46

 • místo

  Zoologická zahrada města Brna


 • charakteristika

  Medvědice Cora porodila dvě mláďata a podle prvních projevů se zdá, že se tentokrát podaří opět lední medvíďata odchovat.


 • zajímavosti

  Obě medvíďata se od prvních okamžiků projevovala velmi výrazně zvukově i pohybově, medvědice je i poprvé nakojila (první mléko je nesmírně důležité pro imunitu mláďat, dostávají tak protilátky do svého těla). Pak už je medvědice kojila pravidelně každé dvě hodiny, neustále je zahřívala vlastním tělem a chodila se pouze napít na druhý konec brlohu.
  Novorozené medvídě vážilo pouze asi 0,23 % váhy matky, což je asi 600 gramů (naprostá výjimka mezi ostatními savci). Mláďata se rodí slepá, s uzavřenými zvukovody, nejsou schopná samostatného pohybu. První veterinární prohlídka je čekala ve čtvrtém až pátém měsíci života, kdy je možno určit i pohlaví. Mláďata v té době váží kolem 15 kg.

 • poznámka

  Z posledních čtyř porodů medvědice Cora odchovala mláďata pouze v roce 2007. Dvojčata Bill a Tom vzbudila tehdy velkou pozornost, návštěvnost zoologické zahrady se v tom roce zvýšila asi o 12 tisíc osob měsíčně.
  Pokud by se podařilo další mláďata odchovat, dostala by brněnská zoologická zahrada krásný dárek k 60. výročí založení, které bude slavit v roce 2013.
  Slavnostní křtiny mláďat se konaly 27. 4. 2013, medvíďata byla pojmenována Kometa a Nanuk, jména byla vybrána na základě výsledků hlasování.

  Dne 3. 4. 2014 odcestovala osmnáctiměsíční medvědice Kometa do svého nového bydliště v Rostově na Donu. Před cestou se s ní rozloučili chovatelé a také žáci hokejového klubu Kometa, kteří předali speciální míč pro lední medvědy s logem klubu. Odjela ve stejné transportní bedně, jakou přicestovala před čtrnácti lety její matka Cora (ze St. Peterburgu). Transport se uskutečnil po dálnici; protože zde probíhaly právě rozsáhlé rekonstrukční práce, doprovázelo i vozidlo oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje. Po odbavení na letišti Václava Havla v Praze odletěla Kometa z Prahy ve 22.00 hodin, do Rostova dorazila v 1.00 hodin středoevropského času dne 4. 4. 2014. Během aklimatizace bude mít samostatný výběh.
  V Rostově na ni „čekal partner“, chovný samec z volné přírody, aby spolu mohli založit novou chovnou linii. Kometa měla být schopná reprodukce zhruba v následujících pěti letech. V Rostově také nepochybně ocenila nový výběh s obrovským bazénem. Její bratr Nanuk odcestoval později do Nikolajeva na Ukrajině.


 • prameny, literatura


 • události

  23. 11. 2015
  Narození medvědího mláděte v ZOO Brno 20. 12. 2013
  Vzácný přírůstek do brněnské ZOO - lachtani medvědí
  Jedno z mláďat, medvědice Kometa, bylo vyměněno v roce 2013 za lachtany medvědí.
  9. 10. 2010
  V brněnské ZOO otevřena část expozičního komplexu Beringie 23. 11. 2007
  Narození a následný úspěšný odchov ledních medvíďat v brněnské ZOO


 • stavby

  Zoologická zahrada města Brna
  U Zoologické zahrady 46/147


 • městská část

  Brno-Bystrc


 • autor

  Menš


Aktualizováno: 04. 01. 2020