Slavnostní otevření Přírodovědného digitária

2. 11. 2013


ulice

číslo orientační

2



charakteristika

Jedná se o jeden z nejlépe vybavených projekčních systémů v Evropě – Přírodovědné digitárium. Spolu s ním přichází na Kraví horu i řada originálních dramaturgických počinů. Brněnská hvězdárna se tak novým projektem řadí mezi přední zařízení tohoto druhu v Evropě.

Instalace digitária byla v porovnání s nedávnou rekonstrukcí výrazně obtížnější. Proběhla za kratší dobu, navíc v součinnosti subdodavatelů z Japonska, České republiky, Francie, Velké Británie a Spojených států amerických.
Na následující měsíce jsou připraveny celé série nových představení – pro školní výpravy, rodiny s dětmi i odborníky. Podstatné přitom je, že tato představení nebudou zaměřena výhradně na astronomická témata, ale budou se věnovat i jiným přírodovědným oborům anebo ryze uměleckým počinům.


účastníci

Jiří Dušek, ředitel hvězdárny,
Jana Bohuňovská, náměstkyně primátora města Brna,
zástupci společnosti GOTO,
Pavel Mihula (spolumajitel společnosti Nowatron Elektronik),
Benjanin Cabut (ředitel společnosti RSA Cosmos),
pracovníci hvězdárny,
odborná i laická veřejnost


zajímavosti

Digitárium v číslech:
- 16,76 metru je průměr projekční plochy digitária
- 100 000 lidí a přibližně 5 mimozemšťanů navštíví jednotlivá představení každý rok
- 48 milionů milimetrových dírek má kvůli akustice projekční plocha
- 21 počítačů generuje obraz a řídí chod celého systému
- 1,64 milionu skutečných hvězd je zaneseno do databáze
- 13,17 milionu pixelů činí rozlišení zobrazovacího systému
- 13 gigabitů je datový tok v kabelech k projektorům
- 188 polohovatelných sedadel s jedinečným designem je k dispozici pro diváky
- 1 instalace simulátoru hvězdné oblohy Chronos II v Evropě.


poznámka

Financování projektu:
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace – Popularizace, propagace a medializace vědy a techniky projekt podpořilo dotací ve výši 49,9 milionu Kč.
Přibližně 7 milionů pak stály dodatečné interiérové úpravy, které financovalo město Brno, resp. Hvězdárna a planetárium Brno.. Zařízení digitária je velmi nákladné proto, že na světě existuje pouze několik málo výrobců podobně unikátní technologie. Nejbližší srovnatelnou instalaci najdeme například v Centru Nauki Kopernik ve Varšavě, Planetarium Hamburg, La Cité de l'Espace à Toulouse nebo v Cité des Sciences et de l'Industrie v Paříži.

Projekt digitária byl zahájen v dubnu 2010 a dokončovací práce proběhly na konci října 2013. Od roku 2008 investovalo město Brno do obnovy a modernizace hvězdárny celkem 154 milionů korun. Z toho 92 mil. Kč na rekonstrukci samotného objektu.

Tisková konference k mimořádnému projektu Přírodovědného digitária se uskutečnila ve čtvrtek 31. října 2013 v 11.00 hodin v přímo v digitáriu na Kraví hoře.
Na tiskové konferenci vystoupil primátor města Brna Roman Onderka, ředitel Hvězdárny a planetária v Brně Jiří Dušek a náměstek ministra školství pro řízení operačních fondů Michal Zaorálek. Novinářům byl představen celý projekt nové technologie včetně připravovaného programu pro veřejnost.

(Podklady i obrazový materiál pro tento encyklopedický záznam připravil pan Jiří Dušek, ředitel brněnské hvězdárny. Děkujeme.)



obrazy

události

16. 10. 1954
Otevření Oblastní lidové hvězdárny v Brně


osoby

Roman Onderka
primátor města Brna


stavby

objekty

Přírodovědné exploratorium
základní kámen: Kraví Hora 2/02


městská část

Jis


Aktualizováno: 24. 06. 2018