Vzácný přírůstek do brněnské ZOO - lachtani medvědí

20. 12. 2013číslo orientační

46


katastr

Bystrc


místo

Zoologická zahrada města Brna


nej...

Česká republika
jediná zvířata tohoto druhu v naší republice


charakteristika

Brněnská zoologická zahrada získala trojici vzácných zvířat, lachtany medvědí. „Lachtan medvědí žije v severním Tichém oceánu, v Beringově, Ochotském a Japonském moři. Má úplně jinou stavbu těla než jižní druhy, liší se například ploutvemi. Charakteristickým rysem jsou velké vousy na poměrně krátkém čenichu,“ uvedl ředitel zahrady Martin Hovorka.


poznámka

Trojici vzácných zvířat přivezli ve čtvrtek v noci z pražského letiště, kam přiletěla z Rostova na Donu. S tamní zoologickou zahradou má brněnská zahrada již spolupráci z dřívějška, odtud přicestovali do Brna v roce 2010 medvědi kamčatští, Kamčatka a Jelizar. Tři noví lachtani sice mají svá jména, u nás však těžko srozumitelná, takže časem dostanou v Brně jména nová. Protože lachtani medvědí jsou skupinová zvířata, požádala brněnská zahrada o tři jedince.
Lachtani medvědí jsou velice vzácní, ve většině světových zahrad žijí lachtani kalifornští nebo jihoafričtí. Nový přírůstek se stane součástí plánované expozice v rámci velkorysého projektu brněnské zoologické zahrady s názvem Beringie, kde se na pozemku o rozloze 1,5 hektarů postupně umisťují expozice medvědů kamčatských, ledních, rosomáků a dalších sibiřských druhů, které se vyskytují zejména na Kamčatce, Čukotce a Aljašce. Celkem tam bude žít na 73 živočišných druhů, například sobi, pižmoni, vydry, tuleni, mroži, orli, jeřábi a další ptáci tundry (asi 250 jedinců ve 31 různých výbězích).
Trojice lachtanů medvědích byla vyměněna za roční medvědici Kometu, která do Rostova na Donu odcestuje na konci zimy. Dne 3. 4. 2014 odcestovala osmnáctiměsíční medvědice Kometa do svého nového bydliště v Rostově na Donu.události

24. 11. 2012
V brněnské zoologické zahradě se znovu narodila lední medvíďata 9. 10. 2010
V brněnské ZOO otevřena část expozičního komplexu Beringie


městská část

Menš


Aktualizováno: 04. 01. 2020