Předání plnicí stanice CNG do provozu

11. 9. 2014číslo orientační

1a


místo

areál vozovny autobusů


nej...

Česká republika
v době otevření jediná plnící stanice, která je připojena přímo na vysokotlakou distribuční plynárenskou soustavu


charakteristika

Ve čtvrtek 11. září byla v areálu vozovny autobusů ve Slatině slavnostně do provozu předána plnicí stanice na stlačený zemní plyn.
Jedná se o moderní plnicí stanici pro autobusy s dobou tankování jednoho vozu v řádu jednotek minut (přitom před dokončením plnicí stanice bylo nutné prvních 12 autobusů s pohonem na CNG tankovat na blízké čerpací stanici u stojanu pro plnění osobních automobilů, což znamenalo neúměrné prodloužení doby tankování).
Zásobní kapacitu plnicí stanice tvoří svazek tlakových lahví o objemu 5600 litrů. Tři vzduchem chlazené kompresorové jednotky IMW COMPACT dodané z kanadského Vancouveru jsou schopny na výstupu výdejní pistole poskytnout pracovní tlak 200–250 bar.


zajímavosti

Pro rok 2015 je v plánu pořízení dalších 88 autobusů na stlačený zemní plyn. Tím jejich počet stoupne na rovnou stovku (prvních 12 autobusů brněnský dopravní podnik získal již v červenci, jejich provoz byl zahájen 8. 8. 2014).
Projekt plynofikace vozového parku autobusů v Brně získal významnou dotaci z Operačního programu Životní prostředí, na nákup nových autobusů půjde z evropských peněz celkem 394 milionů korun. Pořízení prvních 12 autobusů (72 milionů korun) a stavbu plnicí stanice (50 milionů korun) uhradil z vlastních zdrojů Dopravní podnik města Brna.


poznámka

Tankování bude probíhat celkem u tří výdejních stojanů, z nichž dva jsou vybaveny plnicími pistolemi pro autobusy, případně nákladní vozidla. Jeden stojan je pak vybaven jednou pistolí pro autobusy a druhou pistolí pro osobní a malé užitkové automobily. Naplnění jednoho autobusu trvá přibližně 5–6 minut.
(Podkladem pro přípravu tohoto hesla byla tisková zpráva vydaná Dopravním podnikem města Brna.)


události

8. 8. 2014
Zahájen provoz autobusů poháněných stlačeným zemním plynem v brněnské MHD


městská část

Jis


Aktualizováno: 22. 05. 2020