Generální stávka v Brně

27. 11. 1989charakteristika

Generální stávka následovala po 7 dnech demonstrací.
Uskutečnila se v době od 12. do 14. hodiny, stávky se zúčastnily statisíce lidí. Z největších brněnských závodů se zúčastnili pracovníci Zbrojovky Brno, Šmeralových závodů, Zetoru a dalších.
Na stávku tehdy dohlížela policie už jen přes síť tajných agentů. Naštěstí se nepotvrdily informace že vláda na demonstranty pošle armádu.
Po generální stávce už začala vyjednávání o nové vládě.


poznámka

O policejním masakru studentské demonstrace na Národní třídě v Praze (17. listopadu 1989) se Brňané dozvídali až v podvečer.
První studentský stávkový studentský výbor, který později koordinoval i ty ostatní, vznikl na filozofické fakultě (už přes víkend zde vznikl prozatímní stávkový výbor). V pondělí 20. listopadu se v Brně uskutečnila první velká demonstrace. Hned v 7.45 hodin se na dvoře filozofické fakulty spontánně shromáždilo asi 200 studentů. Ustavený prozatímní stávkový výbor je seznámil s prohlášením odsuzujícím brutalitu, s níž byla potlačena pokojná studentská demonstrace v Praze. Byla vyhlášena týdenní protestní stávka.
Revoltující studenti zároveň ohlásili hned na 13. hodinu další shromáždění. "Sešlo se odhadem tisíc studentů a pedagogů nejméně ze dvanácti vysokých škol
Už odpoledne vystoupil na půdě odbojné fakulty herec František Derfler, který referoval o situaci v brněnských divadlech, která se rovněž zapojila do stávky.
Tentýž den odpoledne (tedy 20. listopadu) vedle filozofické fakulty vstoupila do stávky také Janáčkova akademie múzických umění a fakulta architektury. Na obou se zastavila výuka a chystaly se protesty.
Prohlášení studentů a pedagogů vyzývalo k účasti na velké protistátní manifestaci v 17 hodin na náměstí Svobody, kde se sešlo 20 000 lidí.
Ve večerních hodinách určili zástupci vysokoškolských výborů za koordinační centrum stávky právě filozofickou fakultu.
Demonstrace, které se konaly v následujících dnech, vyvrcholili generální stávkou, která se konala 27. listopadu.


městská část

Jis


Aktualizováno: 28. 11. 2019