Posvěcení praporu a insignií Společenstva cukrářů
7. 12. 2003
Brno-město
Při příležitosti 280. výročí založení cechu cukrářů obnovilo Společenstvo cukrářů České republiky se sídlem v Brně své cechovní insignie. Jsou to replika „Cechovního praporu“ z roku 1723, cechovní kolany a ferule.
Protože cukrářský cech s celorepublikovou působností má sídlo ve Statutárním městě Brně, dal brněnský primátor Petr Duchoň souhlas, aby byl součástí kolany a ferule znak města. V katedrále sv. Petra a Pavla při mši svaté v 9.00 hodin (na svátek sv. Ambrože, patrona cukrářů) byly prapor a insignie Společenstva cukrářů posvěceny brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem.
Vojtěch Cikrle, biskup brněnský,
Drahoslav Hvězda, prezident společenstva cukrářů ČR,
společenstvo cukrářů,
cech řezníků,
městský střelecký sbor,
široká veřejnost
Patronem evropských cukrářů je svatý Ambrož (zobrazován s včelím úlem). Z legendy se o něm ví to, že když byl malý, maminka ho dala pod strom do stínu, tam na něj spadl včelí roj. Kolem chlapce se hned sešla část vesnice, aby se za něj modlila (protože se všichni domnívali, že na následky včelích bodnutí musí umřít), ale najednou se včely zvedly a Ambrož s úsměvem na tváři vše ve zdraví přežil - vesnice se shodla na tom, že se jedná o Boží zázrak.
Díky této události se stal Ambrož patronem včelařů - a protože se od včel získává med a med se zpracovává i do perníku, svěřili se pod ochranu Ambrože - pozdějšího arcibiskupa milánského - také cukráři.
Cukrářský cech slavil 280. výročí svého vzniku.
Protože všechny insignie byly zničeny, k tomuto výročí je Společenstvo cukrářů opět obnovilo - mají znovu tabark z roku 1723 i biret (čepice mistrů).
Společenstvo cukrářů vzniklo v roce 1860 a bylo jedno z prvních, které se ustavilo po zrušení cechů císařem Ferdinandem v roce 1859. Opětovného zrušení se cukráři dočkali v roce 1948.
Ma
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.