Výstava Brno/město s duchem Bauhausu

16. 12. 2014 (16.12.2014–20.2.2015)


ulice

číslo orientační

5


katastr

Brno-město


místo

Urban centrum Brno


charakteristika

Výstava představila město Brno jako důležité centrum jedinečné architektury.


poznámka

Pro účely publicity a prezentace projektů IOP (Integrační operační program) byl z finančních prostředků Ministerstva kultury České republiky a následně za finančního přispění Statutárního města Brna a Židovské obce Brno v roce 2012 vytvořen mimořádný výstavní projekt s názvem Brno/the city of bauhaus spirit (Brno/město s duchem Bauhausu). Poprvé byl představen s velkým ohlasem ve spolupráci s Českým centrem v Izraeli na jaře 2012 v Bauhaus-centre v Tel-Avivu.
Na 18 panelech přiblížil velkou funkcionalistickou éru Brna, reprezentovanou stavbami předních českých a židovských architektů (Bohuslav Fuchs, Jiří Kroha, Josef Kranz, Bedřich Rozehnal, Ernst Wiesner, Otto Eisler, Norbert Troller, André Steiner a další). Samostatné panely byly věnovány obnovené vile Tugendhat, památce UNESCO, architekta Ludwiga Mies van der Rohe a také vile Stiassni a nově vznikajícímu Centru obnovy památek architektury 20. století COPA.

Výstavu připravil autorský tým: prof. Ing. arch. Vladimír Šlapeta, DrSc., PhDr. Petr Kroupa, Ing. arch. Vlasta Loutocká, PhDr. Miroslav Ambroz a Mgr. Zdeněk Musil.osoby

Otto Eisler
jeden z předních brněnských architektů Bohuslav Fuchs
jeden z předních brněnských architektů Josef Kranz
jeden z předních brněnských architektů Jiří Kroha
jeden z předních brněnských architektů Bedřich Rozehnal
jeden z předních brněnských architektů
další osoby (3)...


stavby

Vila Tugendhat
Černopolní 45/620 Vila Stiassni
Hroznová 14/82


městská část


hub


Aktualizováno: 24. 06. 2018