Výstava „Symfonie kabelek“

26. 9. 2013 (26.9.2013–18.1.2014)


ulice

číslo orientační

1


místo

Královská kaple hradu Špilberk


charakteristika

Výstava ,,Symfonie kabelek‘‘, kterou uspořádalo Muzeum města Brna, byla realizována v prostorech Královské kaple na hradě Špilberk.
Cílem výstavy bylo zmapovat historický průřez vývoje designu kabelek. Výstava byla složena z fondu Muzea města Brna, Moravské galerie a řada exkluzivních módních doplňků byla ze soukromé sbírky sběratelky Dany Komárkové.
Návštěvníci kromě samotných kabelek mohli spatřit i řadu jiných módních doplňků.
Výstava byla v podstatě rozdělena do dvou částí. První část byla věnována právě historickému vývoji kabelek a druhá část byla věnována moderní produkci. V druhé části výstavy byly k vidění vkusně sladěné kabelky s obuví, navrženy studenty Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti a dámské toalety spolu s doplňky z dílny Střední školy umění a designu, stylu a módy a Vyšší odborné školy z Brna. Celá sekce byla uzavřena originálními kousky kabelek z dílny Lucie Hlavinkové a Ivety Hlobilové.


zajímavosti

U příležitosti završení výstavy ,,Symfonie kabelek‘‘ se dne 8. 1. 2014 uskutečnil VÝMĚNNÝ BAZAR KABELEK. Návštěvníci měli možnost do bazaru vložit vlastní kabelky, případně získat nové.


poznámka

K ženě neodmyslitelně patří kabelka, ale nebylo tomu tak vždy. Vzhled a účel kabelek jsou spíše fenoménem 20. století. Nicméně se setkáváme s jejich prvním zobrazením již ve starověkém Egyptě. Vznik kabelek a jejich předchůdců byl přímo spjat s potřebou člověka nejen věci přenášet, ale mít je i neustále u sebe. Nejprve hovoříme o tzv. váčcích, které známe především ze středověku. Už u těchto „váčků“ se u bohatších vrstev setkáváme se zdobením různými výšivkami či šperky. V této době nehovoříme o kabelkách jako o čistě ženské záležitosti, protože „váčky‘‘ byly hojně využívány i muži. Ženské kabelky se vyčleňují až později, především koncem 18. století a v době empíru. K přelomu dochází s příchodem tzv. „reticuly‘‘, význam slova pochází z francouzského výrazu směšný. Byly to malé tašky, velmi dekorativní, zdobené korálky nebo byly háčkované, nosily se v ruce.
Rozvoj železniční dopravy napomohl i rozvoji ručních zavazadel. První kožené kabelky s držadlem pochází z roku 1890. Konec 19. století je rovněž doba, kdy se kabelky stávají vyloženě módním doplňkem. Ve 20. století jsou již kabelky všeobecně rozšířené a začíná se klást větší důraz na sladění s obuví či rukavicemi a kloboukem.
Ve 20 letech se také objevují první kabelky přes rameno. V druhé polovině 20. století se stává kabelka čím dál tím více praktickou a společenskou záležitostí. Je však i výtvorem fantazie, vždy byla a vždy bude.
Vzhled kabelek byl odjakživa podmiňován aktuálními módními prvky. Setkáváme se s korálkovými, orientálními, drátěnými, atd. V současnosti jsou módní především extravagantní tvary s bohatým zdobením třásní, flitrů a kamínků.

Autorka výstavy: PhDr. Ludmila Růženecká.
Výtvarné a prostorové řešení: Hana Megová.


obrazy

prameny, literatura

Ostatní literatura

"Symfonie kabelek"

článek ve sborníku nebo kapitola v knize

"Strategie kabelek"


stavby

Hrad a pevnost Špilberk
Špilberk 1/210


městská část


Studentský záznam


Aktualizováno: 24. 06. 2018