Výstava "Antonín Širůček - život a dílo"

27. 2. 2014 (27.2.2014–30.3.2014)


ulice

číslo orientační

1


katastr

Brno-město



charakteristika

Výstava „Antonín Širůček – život a dílo“, představila veřejnosti činnost významného, ale často opomíjeného sochaře a malíře, který tvořil převážně v Brně. Výběrem typických ukázek z jeho děl seznamovala s jeho tvůrčím vývojem od raného období ve čtyřicátých letech dvacátého století až po závěr autorovy tvorby ve druhé polovině let sedmdesátých.


účastníci

Jiří Hlušička, autor výstavy,
Jana Svobodová, kurátorka výstavy


zajímavosti

Antonín Širůček je autorem mnoha děl zdobících město Brno, jako např. plastiky Lovec sobů (1961), která je umístěna u pavilonu Anthropos, portrétního reliéfu Bedřicha Smetany (1974) na Joštově ulici, plastiky Strojírenství (1976) na Šumavské ulici a plastiky Mateřství v Brně-Komíně (1976).


poznámka

Autor výstavy: PhDr. Jiří Hlušička
Součástí vernisáže bylo představení monografie o Antonínu Širůčkovi od jeho dlouholetého přítele a autora výstavy PhDr. Jiřího Hlušičky.

Vystavená díla Antonína Širůčka pocházela ze sbírek Muzea města Brna, Moravské galerie, ze soukromých sbírek a od rodinných příslušníků.

Antonín Širůček se narodil 31. ledna 1913 v obci Trávníky u Letovic. Později v letech 1933 až 1935 vystudoval Odbornou keramickou školu v Praze a hned po jejím ukončení navázal dalším studiem na pražské Akademii výtvarných umění v sochařském ateliéru profesora Bohumila Kafky. Studium dokončil před začátkem druhé světové války, která na šest let de facto pozastavila jeho tvůrčí činnost.
Po válce se autor usadil v Brně, kde nalezl správné podmínky pro svůj tvůrčí rozvoj. Nejprve se stal členem Spolku výtvarných umělců Aleš a posléze vstoupil i do Bloku moravskoslezských umělců. Jeho výtvarný život ale ovlivnil běh společenských událostí, které se mimo jiné projevily ustavením Svazu československých výtvarných umělců. Širůček jako člen tohoto svazu osvědčil svůj smysl pro monumentální sochařský tvar, aniž propadl dogmatickým požadavkům, kladeným v padesátých letech na uměleckou tvorbu.
Špatný zdravotní stav i psychické problémy, způsobené neutěšenými společenskými poměry zřejmě dohnaly autora k rozhodnutí vzít si život dne 22. 2. 1977.

Související literatura, která se nevztahuje k samotné výstavě, ale k životu a činnosti Antonína Širůčka:
- J. Hlušička, Antonín Širůček. Výběr ze sochařského, malířského a kreslířského díla, Brno 1984.
- J. Hlušička a A. Malina, Antonín Širůček, Brno 2014.



osoby

Antonín Širůček
autor vystaveného díla


stavby

Hrad a pevnost Špilberk
Špilberk 1/210


objekty

Strojírenství
plastika: Kounicova-Šumavská 0/01
další z autorových děl
Lovec sobů
sochařská realizace: Pisárecká 0/03
další z autorových děl
Mateřství
sochařská realizace: ulice Čoupkových 0/01
další z autorových děl


městská část

Studentský záznam


Aktualizováno: 02. 05. 2022