Výstava Josef Lada

13. 11. 2013 (14.11.2013– 26.1.2014)


ulice

číslo orientační

1


katastr

Brno-město


místo

Muzeum města Brna, Hrad a pevnost Špilberk - západní křídlo, II.patro


nej...

Česká republika
Za dlouhou dobu nejpočetnější soubor vystavených autorových ilustrací a kreseb určených dětem


charakteristika

Výstava, provázející předvánoční období, byla určena především dětem, ale také jejich rodičům a prarodičům. Seznámila návštěvníky s jedním z našich nejznámějších kreslířů, ilustrátorů i autorů dětských knih, Josefem Ladou, a jeho ilustrační tvorbou pro děti.
Z umělcova rozsáhlého díla tvořícího okolo 15 000 kreseb a asi 400 obrazů, představovala výstava na 150 kreseb z 23 knižních titulů. Kresby vycházející z jeho vzpomínek na dětství v Hrusicích, zobrazovaly dětské hry, lidové zvyky, slavnosti a venkovský život z jeho mládí. Vystaveno bylo také 10 obrazů se zimní tématikou. Výstava byla doplněna souborem dobových hraček Milady Kollárové z Muzea hraček v Měnínské bráně v Brně a knihami zapůjčenými Mahenovou knihovnou v Brně.
Pořadatel připravil bohatý interaktivní doprovodný program pro mateřské a základní školy i ostatní návštěvníky, v němž si kromě jiného mohly děti vyrobit hračku. Nechyběla široká nabídka knih, kalendářů, omalovánek a vánočních pohlednic s Ladovými ilustracemi.


účastníci

PhDr. Jana Svobodová, kurátorka výstavy,
Hana Megová, výtvarné a prostorové řešení,
Josef Lada (vnuk), správce díla Josefa Lady, výběr děl,
Milada Kollárová, soubor dobových hraček,
Knihovna Jiřího Mahena, autorské knihy Josefa Lady a knihy s Ladovými ilustracemi


zajímavosti

Výstava byla dalším pokračováním řady předvánočních výstav, zaměřujících se na ilustrátory dětských knih. Cílem bylo představit především malým návštěvníkům zajímavou formou ilustrátorovu tvorbu pro děti.


poznámka

13. 11. 2013 v 17 hod se uskutečnilo v prostorách Muzea města Brna na hradě Špilberk slavnostní zahájení výstavy Josef Lada

7. 12. 2013 v rámci celodenního mikulášského programu, v návaznosti na výstavu, se v prostorách nádvoří uskutečnila "Pravá ladovská zabijačka".

Programy pro mateřské školy a I. stupeň základních škol:
"Nálada na Ladu" - dle Ladových obrázků seznámení s životem dětí na venkově, zvyky, hrami a tradicemi spojenými s Vánocemi v dobách malířova dětství
- středa až neděle, 9-17 hod, Špilberk, do 26. 1. 2014.

"Čím voní Vánoce?" - zvyky období adventu a Vánoc (tvorba vánočních ozdob a dekorací, pečení perníčků, zpívání koled, poznávání koření, apod.)
- každé úterý, 14-16 hod, Špilberk, od 1. do 17. 12. 2013.stavby

Hrad a pevnost Špilberk
Špilberk 1/210


městská část


Studentský záznam


Aktualizováno: 24. 06. 2018