Otevření skladu pro potravinovou banku v Brně

13. 2. 2015


ulice

katastr

Židenice


místo

v raeálu bývalých kasáren


charakteristika

Potravinové banky mají na jedné straně zabránit plýtvání potravinami, na druhé straně se tak dostane pomoci lidem, žijícím v chudobě. I s Brnem je v současnosti v zemi sedm potravinových bank. První vznikla v roce 2006 v Praze, další se nacházejí v Ústeckém, Libereckém, Plzeňském, Moravskoslezském kraji a v kraji Vysočina. Cílem je mít potravinovou banku v každém kraji.


účastníci

Bc. Pavel Kosorin, ředitel Armády spásy v Brně,
Fabrice Martin Plichta, ředitel České federace potravinových bank


zajímavosti

Ředitel České federace potravinových bank Fabrice Martin Plichta pochází z Francie, kde vznikla potravinová banka už v 80. letech 20. století. Myšlenku přenesl i do Čech. „Cílem bank je sbírat přebytky a neprodejné výrobky, které jsou nezávadné, a dát je lidem, kteří nemají na jídlo peníze," uvedl Plichta.


poznámka

Zatím budou potraviny z banky sloužit jejím zakládajícím členům, a to Armádě spásy, Oblastní charitě Vyškov, občanskému sdružení Den a občanskému sdružení Naděje, které pracují s lidmi v nouzi. Jihomoravský kraj i Magistrát města Brna přispěly na potravinovou banku i finančně, daly po 200 000 korunách.
V den otevření skladu Potravinové banky pro Brno a Jihomoravský kraj tam byla asi tuna potravin, kterou nashromáždili v dvoudenní sbírce zaměstnanci brněnského magistrátu. Další sbírku pořádá Krajský úřad Jihomoravského kraje, jeho pracovníci mohou přinášet čaj, sirup, cukr, piškoty, instantní polévky, luštěniny, rýži, těstoviny nebo olej.
Systém získávání a přerozdělování potravin se v Brně teprve vyvíjí. „V budoucnu bychom rádi potraviny každý den sváželi i vydávali, ale zatím jsme ve fázi jednání s obchodními řetězci," řekl ředitel Kosorin. Některé obchodní řetězce již potraviny věnovaly.
Do projektu se mohou zapojit například firmy nebo lidé, kteří by potraviny chtěli bance darovat. Sklad se bude snažit pracovat maximálně hospodárně, má jen dva placené zaměstnance, ostatní práce budou zajišťovat dobrovolníci.události

10. 6. 2014
Vznik spolku „Potravinová banka pro Brno a Jihomoravský kraj“
otevřen sklad pro Potravinovou banku


městská část

Menš


Aktualizováno: 05. 06. 2020