Zavedení cyklonosičů v brněnské MHD

13. 6. 2015


nej...

Česká republika
ojedinělý projekt v městské dopravě


charakteristika

Vybrané spoje na lince 55 jedoucí ze zastávky Židenice, nádraží do Mariánského údolí mohou přepravit šest kol na speciálním nosiči na zádi autobusu.
Jedná se o svařovanou pozinkovanou konstrukci, která je uchycená na čtyřech čepech. Kola jsou zavěšena na hácích a zafixována pomocí pásů suchých zipů, které umožňují velmi rychlé upevnění rámu kol. Zadní kolo drží také suchý zip a navíc je zabezpečeno zámečkem.


poznámka

Nakládat a vykládat kola je možné jen na některých zastávkách, aby nedocházelo k velkému zpoždění spojů a ostatních účastníků provozu. Jsou to zastávky Židenice, nádraží, Špačkova, Zetor-smyčka, Novolíšeňská, Jírova a Mariánské údolí.
Zastávky jsou v seznamu zastávek v jízdním řádu označeny symbolem jízdního kola, speciální označení bude má i autobus s nosičem. Pro přepravu jízdního kola na cyklonosiči platí běžný tarif IDS JMK.

Kola si cestující nakládají sami, řidič na ně dohlíží a kontroluje upevnění. Následně kolo uzamkne. Majitel kola dostane žeton s číslem, na základě kterého mu pak bude kolo vydáno. Řidič může na kola dohlížet pomocí kamery a monitoru v kabině. Monitor mohou sledovat i cestující. Kola na nosiči jsou navíc speciálně pojištěna.

Cyklonosiče na pět autobusů byly nakoupeny s přispěním Evropské unie v rámci projektu CIVITAS 2MOVE2, do kterého je DPMB zapojen. Cena jednoho nosiče byla 31 000 Kč.

[Textové informace i obrazový materiál jsou čerpány z tiskové zprávy Dopravního podniku města Brna, vydané 11. 6. 2015.]Jis


Aktualizováno: 24. 06. 2018