Otevření přírodního koupaliště „Biotop“ Brno-jih

30. 5. 2015


ulice

nej...

Brno
první koupaliště tohoto typu v Brně


charakteristika

Přírodní koupaliště „Biotop“ Brno-jih bylo slavnostně otevřeno u příležitosti Jihobrněnského dne dětí dne 30. 5. 2015. Areál koupaliště se nachází mezi ulicemi Kšírova, Hněvkovského a Sokolova.
V areálu koupaliště najdeme bazén o celkové ploše 2750m2. Tento bazén má tvar nepravidelného oválu, je rozdělen na plaveckou a neplaveckou část. Část pro neplavce má hloubku od 1 do 1,5 m, plavecká část pak 2 až 3 m. Kolem bazénu jsou umístěna dvě velká dřevěná mola, která slouží k opalování.
S bazénem je propojeno brouzdaliště pro nejmenší s hloubkou do 0,4m, které je vybaveno nerezovými hracími prvky (klouzačka, houpačka a hříbek). K odpočinku, relaxaci nebo opalování slouží dostatečný prostor travnatých ploch.
Pro sportovní vyžití mohou návštěvníci využít beachvolejbalové hřiště. Zázemí areálu zahrnuje i provozní budovu, budovu WC a stánek s občerstvením.
Provozní budova leží v jihovýchodní části areálu u vstupu a je zde místnost plavčíka a první pomoci, dále zázemí pro zaměstnance (šatna a hygienické zázemí zařízení), pokladna, úklidová místnost, převlékárna s uzamykatelnými skříňkami, WC pro veřejnost (muži, ženy) a sklad. Budova WC se nachází v centrální části areálu - nachází se zde místnosti WC pro veřejnost a úklidová místnost.
Stánek s občerstvením nabídne jídlo, nápoje a dalších pochutiny. Návštěvníkům slouží čtyři venkovní dvojsprchy a převlékací kabiny.


zajímavosti

Koupací biotop je vybavený systémem přírodního způsobu čištění vody ke koupání. Voda v tomto systému je čištěna pomocí rostlin, řas a mikroorganismů, které jsou uloženy ve štěrkovém podloží. Část biotopu je určena pro koupání a druhá část pak plní čistící funkci.
Zdrojem vody pro koupací biotop jsou dvě stávající studny. Přírodní koupaliště tvoří uzavřený okruh, ve kterém voda cirkuluje pomocí čerpadel. Pro cirkulaci vody bude voda z bazénu odebírána jak pomocí bočních skimmerů, tak i z filtračních zón umístěných pod pláží. Veškerá voda bude protékat přes čistící zónu, kde bude docházet k biologickému čištění vody.
Čistící zóna je navržena tak, aby voda protékala gravitačně zpět do bazénu, přes potok spojující čistící zónu a bazén. V koupacím biotopu se oproti klasickým bazénům nepoužívají k čištění žádné chemické látky.


poznámka

Celková vodní plocha v areálu: 4 500 m².
Plocha biologické čistící zóny: 1 550 m².

Celková plocha bazénu: 2 750 m²
- z toho plocha plavecké části: 780 m²
- z toho plocha neplavecké části: 480 m²
- z toho plocha filtračních zóny: 1 490 m².

Plocha brouzdaliště: 200 m².
Objem bazénu cca: 4 650 m³.

Hloubka bazénu:
- plavecká část: 2,00–3,00 m
- neplavecká část: 1,00–1,50 m
- brouzdaliště: 0,00–0,40 m.

Výšková úroveň hladiny: 197,70 m n. m.
Výšková úroveň dna (nejnižší úroveň): 194,70 m n. m.
Návrhová návštěvnost: 315–525 lidí.
Okamžitá návštěvnost: 900 lidí.
Maximální denní návštěvnost (z hlediska technologie): 2500 lidí.městská část

Menš


Aktualizováno: 24. 06. 2018