Výstava Barvometrie

9. 3. 2016 (9.3.–1.5.2016)číslo orientační

2


katastr

Brno-město


místo

Dům umění města Brna


charakteristika

instalace o dialogu malířství s architekturou


poznámka

Pro svou první individuální prezentaci v Brně autor nezvolil tradiční retrospektivní pohled, ale rozhodl se vyrovnat a komunikovat přímo s prostorem Domu umění, který nabízí jedny z nejpůsobivějších výstavních sálů ve střední Evropě.
Ústřední prací výstavy Milana Housera byla velkorysá site specific instalace s názvem Barvometrie – mohutný blok červených vertikálních „nití“ vedoucích od světlíku po podlahu, pravidelný rastr tenkých barevných stalaktitů, vyrostlých díky přirozenému stékání barviva a laku s nezvyklým využitím momentu gravitace jako výtvarného prostředku.
K zhmotnění ústřední části instalace bylo třeba najít a pronajmout technickou halu, kde by za pomoci pohyblivé plošiny bylo možno z desetimetrové výšky realizovat časově náročný proces pomalého nalévání barvy a postupného přibývání „krápníků“. Po třech měsících tak konečně vznikl mohutný osm metrů vysoký vodopád barvy pro centrální část expozice, komprimovaný do jasného řádu – pravidelného rytmu více než 1 800 „barvostalaktitů“.


osoby

Milan Houser
vystavujicí umělec


městská část


hub


Aktualizováno: 24. 06. 2018