Odhalení pamětní desky Sira Nicholase Wintona a Thomase Graumanna v Brně

15. 10. 2016číslo orientační

119


katastr

Královo Pole


místo

na nároží domu vlevo od vchodu


charakteristika

Sir Nicholas Winton (1909–2015) jako zachránce a Thomas Graumann (* 1931) jako zachráněný získali v Brně svoji pamětní desku.


účastníci

Jáchym Kanarek, předseda Židovské obce Brno,
Karin Karasová, starostka Brno-Královo Pole,
Jan Ostrčil, Církev československá husitská


zajímavosti

Již 15. 10. 2015 odhalil Thomas Graumann před rodným domem dva tzv. Stolpersteiny - prvním připomněl osud své babičky, která za okupace zahynula, druhým vyjádřil svou vděčnost N. Wintonovi za záchranu.
Své mamince, bratrovi a nevlastnímu otci odhalil tyto kameny ve stejný den před zámečkem v Těšanech (okres Brno-venkov).


poznámka

Sir Nicholas George Winton (narozen 10. května 1909, Londýn; zemřel 1. července 2015) byl britský makléř a humanitární pracovník, který v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.
Thomas Graumann (* 28. ledna 1931, Brno) je křesťanský misionář, který se narodil v židovské sekulární rodině. Druhou světovou válku přežil díky iniciativě Nicholase Wintona.

Po odhalení pamětní desky následoval program v KC Semilasso, kde byl promítnut dokumentární film „Winton train“ o cestě zachráněných dětí po sedmdesáti letech opět do Velké Británie, kde se mohly znovu setkat se svým zachráncem Sirem Nicholasem Wintonem. Dále následovalo vyprávění pamětníků holocaustu.
Po krátké přestávce se představilo několik tanečních skupin z ČR, které zatančily ukázky izraelských lidových tanců, program pokračoval výukou izraelských lidových tanců pro všechny zájemce.události

19. 11. 2019
Odhalení nové pamětní desky na počest Sira Nicholase Wintona


objekty

N. Winton a T. Graumann
pamětní deska: Palackého třída 119/03 N. Winton a T. Graumann
dekorační stěna: Palackého třída 119/04
odhalení původní desky


městská část

Menš, Fl


Aktualizováno: 29. 12. 2018