4. ročník běžeckého závodu na Masarykově okruhu

30. 10. 1949

místo

trať Masarykova okruhu Pisárky - Ostrovačice - Bosonohy - Pisárky

charakteristika

V nejdelším brněnském běžeckém závodě za chladného počasí s převahou zvítězil v novém traťovém rekordu opět nejlepší domácí maratonec Jaroslav Fiala. Svůj nejlepší výkon z předchozího ročníku zlepšil téměř o 6 minut. Kromě běžců absolvovali stejnou trať - jako už v minulém ročníku - také chodci.

Běh:
1. Fiala (GZ Brno IV) 1:48: 42,4
2. Uttl (Sparta Praha) 1:59: 07,4
3. Růžička (GZ) 2:01:20,7
4. Puteany (Sparta) 2:02:12,8
5. Katolický (GZ) 2:02:32,4
Družstva: 1. GZ Brno IV (Fiala, Růžička, Katolický), 2. Sparta Praha (Uttl, Puteany, Macháček).

Chůze:
1. Fait (GZ) 2:56:14,6 (traťový rekord)
2. Klíma (Textilstroj Chrástov), 3. Černý (ATK)
Družstva: 1. GZ Brno IV.

účastníci

Startovalo 18 běžců a 15 chodců nejen z Brna, ale i z Prahy aj. míst, nechyběli zde ani téměř všichni nejlepší čs. maratonci, kteří před několika dny absolvovali XIX. ročník mezinárodního maratonu v Košicích.
V Brně v tomto roce vznikla silná skupina běžců - vytrvalců i chodců v novém oddílu Sokol Gottwaldovy závody Brno IV, kam přešli i nejlepší atleti ze zrušené "buržoasní" Moravské Slavie (Fiala, Růžička)

zajímavosti

Vítěz Jaroslav Fiala se krátce před závodem stal mistrem ČSR v maratonu, když v Košicích v silné mezinárodní konkurenci doběhl za vítězným Finem Urpalainenem na 2. místě ve vynikajícím čase 2:35.42 před 3. Weiisshäutelem a 11 zahraničními závodníky.
Na dalších místech jako nejlepší čs. závodníci skončili také Uttl (15.), Puteany (21.), Macháček (24) a Růžička (26.).
"Malý moravský maraton" na historické trati bohužel dále už nepokračoval. Na krátkou tradici nejdelšího brněnského běžeckého závodu z let 1946–1949 pak téměř po 20 letech navázal až silniční běh na 25 km "Brněnská pětadvacítka" (od roku 1967 dosud).