Připojení předměstských (předhradebních) obcí k Brnu

6. 7. 1850


charakteristika

Sloučena brněnská předhradební předměstí patřící městu Brnu (Pekařská ulice, Malá Nová a Augustinské území, Velká Nová a Červená, Hráze, Struha a V jirchářích, Křenová, Na bělidlech, Silniční ulice) s brněnskými předměstími předhradebními cizími (U sv. Anny, Křižovnická, Staré Brno, Vídeňská, Novosady, Petrská ulice, Velký a Malý Cejl, Trnitá (Reslůvka), Dornych, Radlas (Radlín), Mlýnská, Josefov, Hráze, Nová (horní část), Švábka, Zábrdovice) a připojena k Brnu pod jeho městskou správu.

Celé území poté rozděleno na 4 okresy:
- I. okres - Vnitřní město, rozdělené do 4 okrsků (kvartálů)
- II. okres - Švábka, Augustiniánské území, Malá Nová, Červená ulice, Velká Nová, tř. Františka Josefa, Josefský příkop, Josefov, Horní Cejl, Zábrdovice, Radlas, Dolní Cejl a Kožená, rozdělen na 6 okrsků (kvartálů)
- III. okres - Mlýnská, Křenová, Olomoucká, Petrská, Dornych, Trnitá, Nové sady, Silniční ulice, Jircháře, Území sv. Anny, Pekařská, Vídeňská a Křížová, rozdělen na 7 okrsků (kvartálů)
IV. okres - Staré Brno a Hlinky, rozděleno na 4 okrsky


účastníci

členové představenstva Brna


zajímavosti

Dne 21. července 1850 byl tak vytvořen jediný politický okres Brno-město podle Prozatímního řádu obecního pro královské hlavní město Brno a v návaznosti na to 4. května 1852 vstoupilo v platnost dělení města na okresy a okrsky v souvislosti s připojením předhradebních předměstí k městu Brnu.


poznámka

O správě nově vzniklých celků - viz usnesení ze 4. 5. 1852 č. Z. 4225.


události

1. 7. 1980
Připojení předměstské obce Útěchov k Brnu 26. 11. 1971
Připojení dalších předměstských obcí k městu Brnu


Fl


Aktualizováno: 11. 07. 2018