Zahajovací slavnost X. Vánočního stromu republiky v Brně

2. 12. 1933



charakteristika

Zahajovací slavnost jubilejního X. Vánočního stromu republiky se konala v sobotu 2. 12. 1933. Slavnostní atmosféru poněkud kalila skutečnost, že celá republika se potýkala s důsledky světové hospodářské krize, získávání finančních prostředků nebylo snadné, což zdůraznili i všichni řečníci.
Strom byl do Brna přivezen z Bílovic nad Svitavou, tamní školáci se účastnili i zahajovací slavnosti v Brně. V úvodu učitel František Břenek připomněl, že domov Dagmar, vybudovaný ze sbírek pod vánočními stromy v Brně, za dobu své existence poskytl již domov 241 sirotkům. Iniciátora myšlenky, básníka Rudolfa Těsnohlídka vzpomněl žák bílovické školy Břoušek, který přednesl jeho báseň „Vánoční strom“. Starosta města Karel Tomeš vyslovil naději, že 280 000 Brňanů „vyžene teploměr lidské lásky k bližnímu výš než v minulých letech“.
V závěru zazněly hymny československá a dánská. „A strom jakoby šuměním větví vyplňoval básníkovo přání, když „strom o vzpomínku tichou vás plaše poprosí“.


účastníci

František Břenek, slavnostní řečník,
Karel Tomeš, slavnostní řečník


zajímavosti

tzv. teploměr lásky umístěný pod vánočním stromem ukazoval do výše 100 000 Kč, což byla částka, kterou chtěli organizátoři sbírky každý rok dosáhnout


poznámka

Po slavnosti zřejmě nenásledoval tradiční koncert, dobový novinář svůj článek končil takto: „/.../ tu se rozžehla na Náměstí svobody v Brně první světla na desátém jubilejním stromě republiky, který shromažďuje dnes tak vzácné studené kulaté kousky kovu a proměňuje je v teplo, kolem něhož se krčí opuštěné děti.“



události

26. 11. 1933
Slavnost rozloučení s X. Vánočním stromem republiky v Bílovicích nad Svitavou


osoby

František Břenek
slavnostní řečník Rudolf Těsnohlídek
na něj při jubilejní slavnosti vzpomínali řečníci Karel Tomeš
slavnostní řečník


městská část

Menš


Aktualizováno: 15. 02. 2020