Slavnost odhalení pamětní desky J. Robotky

4. 4. 2019


ulice

číslo orientační

6


místo

Palác Alfa od 14.00 hodin


nej...

Brno
první brněnská pamětní deska projektu „Poslední adresa“


charakteristika

Slavnostní odhalení pamětní desky Josefa Robotky se konalo v brněnské Alfa pasáži, kde žil v době svého zatčení v roce 1949. Je to první brněnská pamětní deska z projektu „Poslední adresa“, odhalení v Brně inicioval Sokol Brno I.


účastníci

Michael Robotka, zastupoval rodinu (prasynovec J. Robotky),
Zdeněk Hazdra, ředitel ústavu pro studium totalitních režimů,
Cyril Michalica, Robotkův spoluvězeň z vězení na Cejlu,
Michal Doležel, místopředseda Sokola Brno I


poznámka

Projekt „Poslední adresa“ připomíná osudy lidí, kteří se stali obětí represí komunistického režimu. Na zdech domů, kde tito lidé žili v době svého zatčení, jsou umístěny pamětní tabulky velikosti dlaně nesoucí základní údaje o člověku, který se po zatčení do místa svého bydliště už nikdy nevrátil.
Každá pamětní tabulka je věnována jednomu konkrétnímu člověku, má stejnou podobu a obsahuje stejné informace (jméno, povolání, rok narození, datum zatčení a úmrtí). Cílem projektu je vyzdvihnout osudy jednotlivých lidí, proto je jeho mottem: „Jedno jméno, jeden život, jedna tabulka“.
Autorem výtvarného návrhu je architekt a výtvarník Alexandr Brodskij, projekt je inspirován myšlenkou tzv. Kamenů zmizelých, které připomínají oběti holocaustu. V Rusku existuje projekt „Poslední adresa“ od roku 2014, do ČR jej uvedl ruský publicista Sergej Parchomenko. U nás rozšíření inicioval Štěpán Černoušek ze sdružení Gulag.cz. Postupně proniká do dalších zemí, dnes již má projekt charakter mezinárodní.osoby

Josef Robotka
jemu odhalena pamětní deska


stavby

Palác Alfa
Jánská, Poštovská 8/10 (čp. 455)


objekty

J. Robotka
pamětní deska: Poštovská 6/01


městská část

Menš


Aktualizováno: 01. 04. 2020