Získání nového stroje pro hloubení hrobů

20. 7. 2019


ulice

číslo orientační

96


katastr

Štýřice


místo

Ústřední hřbitov města Brna


nej...

Česká republika
stroj je první svého druhu v republice


charakteristika

Bagr pro strojové hloubení hrobů získala Správa hřbitovů města Brna počátkem července 2017. Stroj německé firmy Kiefer je zatím ve zkušebním provozu, jeho cena činila dva a půl milionu korun. Pokud se osvědčí, zváží správa hřbitovů zakoupení ještě jednoho bagru.


poznámka

Speciální bagr se může „zmenšit“ až na šířku menší než jeden metr, díky tomu projede i uličkami mezi hroby. Při hloubení hrobu se opírá o čtveřici „pavoučích“ noh, má tichý chod, aby nerušil pietu na hřbitově.
Podle slov ředitelky Správy hřbitovů města Brna Aleny Říhové má bagr následující tři přednosti: „Má speciálně upravenou lžíci, je úzký, takže je schopen na hřbitově zajet do řádků, a má otočnost 360 stupňů.“ V ideálních podmínkách je schopen bagr vyhloubit hrob za patnáct minut. Dosud se hroby koupaly stále ručně, v Brně se jich denně připravuje několik. Správa hřbitovů města Brna má k dispozici tři party kopáčů.
V zahraničí (Německo, Francie, Rakousko) je využití techniky při kopání hrobů běžné, např. ve Vídni slouží 15 stejných strojů, jako je nový bagr v Brně.stavby

Ústřední hřbitov města Brna
Vídeňská 96/306
speciální bagr je využíván od července 2019 na tomto hřbitově


městská část

Menš


Aktualizováno: 15. 07. 2019