Multimediální projekt Totalita v Brně

14. 10. 2019 (14.10.–19.10.2019)katastr

Brno-město


místo

veřejný prostor náměstí


charakteristika

projekt připomínající život v totalitním Československu v letech 1948–1989


poznámka

Uvnitř speciálního projekčního dómu, který měl podobu obřího černého balónu, návštěvníci za pomoci moderních technologií na vlastní kůži zažili atmosféru předlistopadového režimu. Každý, kdo do projekčního dómu vešel, se na dvacet minut ocitnul uprostřed komunistického Československa. Do děje ho vtáhla 3D projekce na kopuli balónu kombinovaná s videomappingem.
Multimediální zážitek z projekce doplňovaly informační panely před dómem, kde atraktivní fotografie a jednoduché popisné texty ukazovaly znaky totality a to, jak se konkrétně projevovaly v každodenním životě v Československu.
Panely obsahovaly i QR kódy, díky kterým si návštěvníci mohli na svých chytrých telefonech pustit zajímavá videa.
Projekt Totalita byl jednou z mnoha akcí, které pořádají studenti, neziskový sektor a další organizátoři a které město Brno podpořilo v rámci připomenutí 30. výročí sametové revoluce.
Celkově bylo během podzimu naplánováno několik desítek akcí. Instalace byla na hlavním brněnském náměstí přístupná veřejnosti zdarma každý den od 8:30 do 19 hodin, ve všední dny byly časy 8:30–14:30 vyhrazeny základním a středním školám.
Projekt TOTALITA Multimediální průvodce Československem 1948–1989 vznikl při příležitosti 30. výročí listopadové revoluce ve spolupráci s historikem Petrem Blažkem a pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu České republiky Jaroslava Kubery a Platformy evropské paměti a svědomí. Projekt byl zahájen v Českých Budějovicích a v dalších týdnech se objevil v Plzni a Praze.


městská část


hub


Aktualizováno: 21. 10. 2019