Slavnost zahájení stavby prodloužení tramvajové trati k Univerzitnímu kampusu v Brně

14. 10. 2019


ulice

katastr

Starý Lískovec


místo

konečná stanice DPMB


nej...

Brno
největší investice v oblasti městské hromadné dopravy z hlediska rozsahu a charakteru stavby, ale také z hlediska objemu získaných dotací


charakteristika

Nová trať povede od dosavadního dopravního uzlu ve Starém Lískovci na Osové ulici novým tunelem dlouhým 619 m v hloubce 9 m pod Mikuláškovým náměstím až do ulice Netroufalky. Trať bude mít dvě zastávky: Nová Jihlavská (v hloubce) a Nemocnice Bohunice (na povrchu).


účastníci

Slavnostního poklepu na základní kámen připravované stavby se zúčastnila řada pozvaných hostů:
- zástupci Ministerstva dopravy ČR
- primátorka města Brna JUDr. Markéta Vaňková
- představitelé Dopravního podniku města Brna
- zástupce Fakultní nemocnice Brno
- zástupci stavebních firem (Firesta, Metrostav)


zajímavosti

S realizací této stavby se počítá v letech 2020–2022 a náklady na ni dosáhnou 1,4 mld, Kč. Z evropských zdrojů se podařilo získat miliardu korun (85 % celkových nákladů). Se zprovozněním tratě se počítá na konci roku 2022.


poznámka

Město pověřilo stavbou Dopravní podnik města Brna. „Jedná se o stavbu, která z pohledu městské hromadné dopravy nemá v novodobých dějinách Brna obdoby. Projekt je unikátní nejen z hlediska rozsahu a charakteru, ale i objemem financí získaných z dotací,“ vysvětlil ředitel dopravního podniku Miloš Havránek. Na výstavbu se z evropských zdrojů podařilo získat miliardu korun, což je pětaosmdesát procent celkových nákladů.
Podle primátorky Markéty Vaňkové prodloužení trati výrazně pomůže vytíženosti brněnské dopravy. „Stavba má obrovský přínos pro oblast Starého Lískovce a Bohunic, kam denně cestují například studenti Masarykovy univerzity a zaměstnanci i pacienti Fakultní nemocnice Brno. Tento strategický projekt, který výrazně ulehčí přetížené dopravě ve městě, má naši plnou podporu,“ uvedla.osoby

Markéta Vaňková
primátorka Statutárního města Brna


objekty

prodloužení tramvajové trati
základní kámen: Osová 0/01


městská část

Fl


Aktualizováno: 07. 09. 2023