Schválení stavby nejvyšší rozhledny v Brně

27. 11. 2019


katastr

Jundrov


místo

Obora Holedná


charakteristika

schválena dotace na stavbu rozhledny na Holedné


poznámka

Na stavbu nejvyšší rozhledny ve městě na kopci Holedná v brněnském Jundrově schválili ve středu 27. 11. 2019 brněnští radní dotaci osm milionů korun pro Lesy města Brna, které její vybudování zajistí. Na úbočí Holedné vznikne podle plánu kovová rozhledna vysoká pětatřicet a půl metru.
Původní návrh, který před dvěma lety uspěl v participativním rozpočtu, přitom počítal s dřevěnou dvacetimetrovou stavbou. Náklady na stavbu by však překročily limit stanovený participativním rozpočtem. Průzkum terénu navíc ukázal, že dvacetimetrová výška je pro rozhlednu příliš nízká a hrozilo, že ji přerostou okolní stromy.
Protože si mezitím myšlenka rozhledny získala veřejnost, radní města Brna se rozhodli v ní pokračovat. K nové turistické atrakci je nyní hotová projektová dokumentace, která byla uhrazena z participativního rozpočtu. Samotnou realizaci se vedení města rozhodlo zafinancovat z jiných zdrojů. Podobu rozhledně nakonec dal ateliér TJ Architekti. Nadzemní část bude měřit 35,5 m, vyhlídková plošina se bude nacházet v 34 metrech. Vznikat začne v únoru příštího roku, hotovo bude do konce roku 2020.
Dosud můžou lidé vybírat ze čtyř vyhlídek přímo v Brně. Na město se podívají z Ostré horky mezi brněnskou Lesnou a Soběšicemi, z Chvalovky v Bystrci, Kamenného vrchu v Novém Lískovci a rozhledny Komec v Komárově. Plánovaná rozhledna může ukázat město z jiné strany, nabídnout nový pohled.


městská část

hub


Aktualizováno: 28. 11. 2019