Pohřeb Františka Rezla

1. 2. 1906


ulice

Vinohradní
dům smutku (dnes Elgartova)


charakteristika

Pohřeb se konal 1. 2. 1906 za velké účasti českých spolků a dělníků severní dráhy, kde František Rezl pracoval.


zajímavosti

nápis „Pro vlast a národ“ na stuze věnce, který věnovali spolupracovníci, jasně naznačoval, že zemřelého považovali všichni za další oběť národnostních bojů v říjnu 1905


poznámka

Pohřbu se účastnili v kroji příslušníci TJ Sokol „Tyrš“ z Brna, sokolské jednoty z Husovic, Králova Pole, Obřan a Židenic v občanském obleku, Beseda Dělnictva českoslovanského z Brna, beseda „Svatoboj“ z Husovic, členové obecního zastupitelstva v Husovicích a další smuteční hosté z Husovic, Brna a Králova Pole. Pohřební obřady vedl kněz, P. Widerlechner ze Zábrdovic, za asistence katechetů v Husovicích, P. Františka Venhudy a ThDr. Pulkrábka.
Dělníci severní dráhy nesli svého spolupracovníka na hřbitov, na rakvi od nich ležel věnec s nápisem „Pro vlast a národ“.
Všechny účastníky pohřbu bez rozdílu dojímala třiatřicetiletá vdova se čtyřmi dětmi ve věku od tří do deseti let. Dva chlapci byli již ve školním věku, pětiletý chlapec a nejmladší tříletá dcerka podle dobového tisku snad ani netušili, že ztrácejí otce. Po mnoha letech se však ukázalo, že tehdy pětiletý syn Cyrill Rézl události vnímal velmi silně tak, že byl schopen své vzpomínky zaznamenat i písemně.



události

12. 6. 1892
Založení sokolské jednoty "Tyrš" Brno II.
účast v krojích na pohřbu Fr. Rézla


osoby

Hynek Bulín
účastník pohřbu František Pavlík
zemřel jako první oběť národnostních bojů v říjnu 1905 v Brně Cyrill Rézl
syn zemřelého, po letech zaznamenal písemně své vzpomínky na smrt tatínka František Venhuda
účastník pohřbu


stavby

park Marie Restituty
Rotalova
místo pohřbení


městská část

Menš


Aktualizováno: 06. 12. 2019