Vražda univ. prof. MUDr. Huberta Procházky

18. 10. 1935


ulice

katastr

Brno-město


místo

před domem Cyrilo-Metodějské záložny


charakteristika

Dne 18. října 1935 po 13. hodině byl Hubert Procházka zastřelen před domem Cyrilo-Metodějské záložny. Vrah byl zatčen a předveden na policejní ředitelství. Jednalo se o Mojmíra Rese, bývalého vrchního revidenta Úrazové pojišťovny v Brně. Mojmír Res se několikrát léčil na psychiatricko-neurologické klinice. Profesora Procházku považoval odpovědným za jeho nynější duševní stav. Res vraždu plánoval.
Za peníze, které získal prodáním sbírky známek, koupil 16. října v jednom brněnském železářství zbraň. Revolver nosil stále s sebou, dne 17. října nabil svou zbraň na veřejném záchodě na Kolišti, pak šel na Zelný trh a čekal tam asi šest hodin na prof. Procházku, o kterém věděl, že bydlel v budově Cyrilo-Metodějské záložny. Když prof. Procházku neviděl, vrátil se o den později dopoledne na místo, šel do jeho bytu a manželce si stěžoval, že prof. Procházka zavinil jeho bídný duševní stav. Poté odešel čekat před dům, protože se domníval, že prof. Procházk dorazí domů na oběd. Mojmír Res pak prof. Procházku zastřelil čtyřmi ranami.


účastníci

Hubert Procházka, oběť
Mojmír Res, vrah


zajímavosti

O Resovi lze říci, že byl postrachem brněnských lékařů. Kolem roku 1925 utrpěl při sáňkování úraz, při kterém přišel o oko. Od této chvíle nebyl duševně v pořádku. Pokusil se napadnout i jiného lékaře. Léčil se v Karlových Varech i v psychiatrické léčebně v Brně-Černovicích, odkud byl ale na revers propuštěn.osoby

Hubert Procházka
oběť trestného činu


MJ


Aktualizováno: 16. 07. 2020