Dopravní nehoda R. Czernina a W. Proskowtze v Brně

19. 7. 1922katastr

Černovice, Slatina, Židenice


místo

silnice na Olomoucké ulici


charakteristika

Dopravní nehoda osobního automobilu a koňského povozu se udála v 11.30 hod. Velkostatkáři Czernin a Proskowetz jeli z Kvasnic do Brna na schůzi automobilového klubu.


účastníci

Rudolf Czernin, velkostatkář,
Wilfried Proskowetz, velkostatkář,
František Pospíšil, šofér,
František Konrád, Czerninův sluha,
venkovský povoz


poznámka

Automobil nejel zakázanou rychlostí, koně se ho i tak polekali a vjeli mu rovnou do cesty. W. Proskowetz ve snaze srážce zabránit, stočil vůz na stranu. Koně i povoz srážku zvládli bez úhony (kočí koně uchlácholil a od nehody ujel, aniž by byla zjištěna jeho totožnost), automobil skončil koly nahoru. Čtyři osoby sedící v autě byly s námahou z auta vyproštěny, poté byly zjištěny jejich jména: velkostatkáři Rudolf Czernin a Wilfried Proskowetz, 18letý šofér František Pospíšil a 22letý sluha W. Proskowtze František Konrád. Všechny osoby byly převezeny do Grandhotelu, odtud byli sluha a šofér dopraveni do nemocnice U sv. Anny. Proskowetz byl s těžkými vnitřními zraněními převezen na chirurgické oddělení doktora Bakeše na Žlutý kopec. Czernin byl ponechán v domácím léčení, i když mu byla zlomena klíční kost.
Dva dny po nehodě vyšel v Lidových novinách článek uvádějící stav čtyř obětí dopravní nehody: R. Czernin a F. Pospíšil byli po ošetření posláni domů, W. Proskowetz utrpěl zhmoždění stěny břišní v oblasti pravé ledviny a léčení se odhadovalo na týden. F. Konrád utrpěl několik tržních ran, které mu byly zašity na oddělení primáře Leischnera v nemocnici U sv. Anny.osoby

Jaroslav Bakeš
ve svém ústavu na Žlutém kopci ošetřoval W. Proskowtze po dopravní nehodě Hugo Leischner
na jeho chirurgickém oddělení v zemské nemocnici U sv. Anny byl ošetřován F. Konrád po dopravní nehodě


stavby

Grandhotel
Benešova 18/605
byly zde ubytovaní velkostatkáři Czernin, Proskowetz a jejich šofér a sluha
Fakultní nemocnice U sv. Anny
Pekařská 53/664
byly zde převezeny dvě osoby po dopravní nehoděLucKub


Aktualizováno: 19. 07. 2022