Otevření Café Ernst

10. 6. 2022


ulice

číslo orientační

14


katastr

Pisárky


místo

v bývalé kuchyni


charakteristika

Interiér Café Ernst evokuje prvorepublikovou Kavárnu Esplanade (stála na rohu dnešních ulic Rooseveltovy a Jezuitské), kterou navrhl Ernst Wiesner, a který je také autorem plánů Vily Stiassni.


účastníci

Markéta Vaňková, primátorka Brna


zajímavosti

první hosté mohli kávu ochutnat o víkendu 11.–12. 6. 2022, kdy byla navíc součástí návštěvy i speciální květinová výzdoba


poznámka

Kavárna vznikla přímo v budově vily, v prostoru bývalé kuchyně. Součástí se stala i letní terasa na lodžii, která se otevírá do nejkrásnější části rozlehlé zahrady. Bude mít otevřeno shodně s návštěvní dobou vily Stiassni.

Autorem rekonstrukce je architektonické studio RAW. „Koncept, který jsme vytvořili, bych pojmenoval ‚didaktická kavárna', kde si host může k informacím o životě a díle Ernsta Wiesnera dát kávu. Nebo naopak – ke kávě dostane informaci. Při práci jsme vycházeli z dobových snímků Kavárny Esplanade, zároveň jsme usilovali o to, aby použité materiály ladily s interiérem Vily Stiassni. Myslím, že například u kamene, kterým je obložený bar, se nám to podařilo,“ řekl architekt Tomáš Rusín.
osoby

Markéta Vaňková
účastnice slavnosti Ernst Wiesner
po něm kavárna pojmenována


stavby

Vila Stiassni
Hroznová 14/82
zde kavárna otevřena
Kavárna Esplanade
Rooseveltova 7/607
tato již neexistující kavárna byla inspirací pro vtvoření interiéru „Café Ernst“


městská část

Menš


Aktualizováno: 26. 08. 2022