Otevření expozice Loutkářské umění

21. 4. 2022


ulice

katastr

Brno-město



charakteristika

Stálá expozice ze sbírek Oddělení dějin divadla MZM zobrazující historií českého loutkářství v průběhu dvou a půl století, od jeho komediantských začátků v lidovém prostředí až po vznik profesionálního loutkového divadla. Expozice přibližuje zejména dvě podoby českého loutkařství, a to tradiční divadlo kočovných marionetářů a tzv. rodinné loutkové divadlo amatérského období. Okrajově se dotýká tématu modernistických snah první poloviny 20. století, které vyvrcholily zrodem profesionálního loutkového divadla.


účastníci

Gina Renotière, předsedkyně českého výboru ICOM,
Irena Chovančíková, předsedkyně AMG,
Zdeňka Vlachovská, ředitelka divadla Barka,
Jana Janulíková, ředitelka TIC Brno,
Zdeněk Novák, ředitel Národního zemědělského muzea,
Jan Holovský, vedoucí samostatného oddělení muzeí MKČR,
Jan Press, ředitel Moravské galerie,
Petr Kratochvíl, ředitel Muzea českého a slovenského exilu,
Jiří Pernes, emeritní ředitel MZM,
Jiří Mitáček, generální ředitel MZM,
Hana Dvořáková, ředitelka Etnografického ústavu MZM,
Jaroslav Blecha, vedoucí Oddělení dějin divadla MZM a kurátor výstavy,
další hosté


zajímavosti

Slavnostní vernisáž se konala ve čtvrtek 21. dubna 2022. V rámci slavnosti byla zároveň otevřena stálá expozice Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času. Hudební doprovod zajistilo hudební uskupení Janáček Ensemble.


poznámka

Expozice je tematicky rozdělena do dvou částí. V části expozice týkající se staršího období je prezentována historická forma marionetového divadla, která odráží jeho společenské postavení a funkci. Ukazuje typy a technologii tehdy nejvíce používaných loutek a dekorací, rukopis nejznámějších řezbářských mistrů a charakteristický repertoár marionetového divadla. Představuje také řadu významných loutkářských rodů a rodin působících na Moravě – Flachsů, Šimků, Pflegrů, Kopeckých, Kučerů, Nových a jiných.
V části expozice prezentující mladší období je představen reprezentativní výběr zejména průmyslově vyráběných loutek a divadel z produkce významnějších českých firem, od nejstarších tzv. alšovek, až po novější rozličné výrobky firem působících do konce čtyřicátých let 20. století.

Součástí expozice je výukový program pro děti "Magický svět loutek". Jeho cílem je obeznámení dětí s tímto specifickým druhem umění. Děti se seznámí se vznikem loutky, s jednotlivými typy loutek a vyzkouší si manipulaci s nimi. Obsah programu cílí na dětskou fantazii a kreativitu, zvyšuje zájem dětí o výtvarnou a dramatickou výchovu. Každý účastník si z programu odnese vlastní jednoduchou loutku.



prameny, literatura

Www stránky

"Loutkařské umění"


události

21. 4. 2022
Otevření expozice Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času
obě expozice byly otevřeny zároveň


stavby

Palác šlechtičen
Kobližná 1/116
zde je expozice instalována


městská část

PeDro


Aktualizováno: 13. 07. 2023