Otevření Obřadní síně Ústředního hřbitova po rekonstrukci

4. 9. 2023


ulice

číslo orientační

96


katastr

Štýřicecharakteristika

Obřadní síň vystavěná podle projektu architektů Bohuslava Fuchse a Josefa Poláška neprošla od svého otevření v dubnu 1927 žádnou komplexnější rekonstrukcí. V roce 2022 se především z důvodu špatné statiky přistoupilo k provedení celkové renovace. Tu v souladu s památkovou ochranou objektu provedly ve spolupráci stavební společnosti: YUCON CZ, s.r.o. a COMBIN Banská Štiavnica, s.r.o. Náklady ve výši 66,3 milionu korun bez DPH byly hrazeny z rozpočtu statutárního města Brna. Slavnostní otevření nově zrekonstruované obřadní síně se konalo v pondělí 4. 9. ve 14.30 hodin.


účastníci

Markéta Vaňková, primátorka města Brna,
Alena Říhová, ředitelka Správy hřbitovů města Brna,
Jaroslav Suchý, náměstek primátorky města Brna,
Filip Poňuchálek, tiskový mluvčí MMB,
zástupci společností YUCON CZ, s.r.o. a COMBIN Banská Štiavnica, s.r.o.


zajímavosti

první obřad, který se po více než roční proluce bude v nově zrekonstruované síni konat, byl naplánován na 11. 9. 2023


poznámka

Rekonstrukce byla zahájena dne 2. května 2022. Původní termín dokončení byl naplánován na červen 2023. Vzhledem k problémům se statikou a prostojům spojených s vypracováním dodatečné projektové dokumentace se termín dokončení posunul na srpen 2023.
V rámci rekonstrukce byl v souladu s památkovou ochranou objektu zachován původní ráz budovy. Dle návrhu památkářů bylo přistoupeno k původní barevnosti síně. U venkovních dveří došlo k návratu k původnímu zasklení a vyměněny byly dlažby po vzoru původní dlažby v celém rozsahu objektu. Doplněna byla dle původního záměru stojanová svítidla. Jednou z hlavních technických změn v interiéru byl průraz do technické chodby, kudy by měl plně robotizovaný katafalk na konci obřadu odjíždět. Opláštění katafalku, které je pevné a zůstane na místě, je replikou toho původního. Další změnou bylo zprovoznění dataprojektoru s možností promítání fotek a obrázků na zeď nad rakví. Navíc byla nově zprovozněna obsluha ovládání světla, hudby, dataprojektoru a katafalku přímo od řečnického pultu.

(informace o rekonstrukci pro naši encyklopedii poskytla paní Alena Říhová, ředitelka SHMB, děkujeme)


obrazy

události

29. 6. 2023
Výstava 140 let Ústředního hřbitova města Brna


osoby

Bohuslav Fuchs
spoluautor projektu Obřadní síně Josef Polášek
spoluautor projektu Obřadní síně Markéta Vaňková
primátorka města Brnaměstská část

PeDro


Aktualizováno: 05. 09. 2023