Svěcení nového praporu SDH v Bohunicích

18. 5. 2013


katastr

Bohunice


charakteristika

Rozhodnutí, že si bohuničtí hasiči pořídí prapor, vzniklo kolem roku 2010. Nakonec byl vytvořen k 90. výročí založení sboru v roce 2013. Prapor byl vysvěcen dne 18. května lískoveckým farářem otcem Pavlem.


poznámka

Prapor byl vyroben v roce 2013 paní Tomášovou z Bohunic. Žerď dodali truhláři z Národního divadla Brno. Motiv praporu vytvářeli členové napříč celým sborem. Základní myšlenka byla zanechat odkaz dalším generacím z doby vzniku praporu.
Prapor financovali bohuničtí hasiči a stál 23 000 Kč..

Na červené straně je znak Sdružení Čech, Moravy a Slezska, jehož byl bohunický hasičský člen v roce 2013 členem. Znak sdružení je dle pravidel stanov upraven a vnitřní pavéza je tvořena znakem Bohunic.
Modré straně dominuje postava svatého Floriána, tuto figuru navrhl akademický sochař Lindovský z Kunštátu. Tento sochař a keramik je autorem sochy svatého Floriána na hasičském cvičišti na ulici Ukrajinská. Na praporu je stejný Florián. Svatý Florián na praporu drží ochrannou ruku nad stylizovaným obrazem bohunické zbrojnice. Návrh kresby vytvořil Miloš Vrážel, který byl v době vzniku praporu starostou městské části. Kresba zbrojnice neznačí jen vlastní budovu, ale ukazuje i převládající architektonický styl, který v roce 2013 v Bohunicích převládal, a tak Florián chrání celé Bohunice. Heslo, které je kolem sochy, vzniklo hlasováním členů sboru z 21 návrhů.

(Podklady k tomuto heslu poskytl pro naši encyklopedii starosta MČ Brno-Bohunice pan Antonín Crha, autorem textu je Jiří Soukup.)události

9. 9. 1923
Založení SDH v Bohunicích


městská část

LucKub


Aktualizováno: 09. 10. 2023