Otevření Zahrady 5 elementů

14. 9. 2022katastr

Královo Pole


místo

v zahrádkářské kolonii Zaječí hora


nej...

Česká republika
jediná přírodní zahrada v ČR, která má Semínkovnu a nabízí sdílené záhony už od 1m2 zavlažované zakopanými hliněnými nádobami


charakteristika

Zahrada 5 elementů je přírodní sdílená zahrada, která disponuje Semínkovnou - knihovnou semínek. Semínka můžete přinést ke sdílení nebo si je naopak odnést. Na zahradě si můžete během komentované prohlídky prohlédnout zakopané hliněné nádoby v praxi, podívat se, jak fungují zembagy, nejrůznější budky, krmítka a pítka. Většinu sortimentu si lze na zahradě nejen prohlédnout, ale i objednat a koupit. Na zahradě si můžete odpočinout při péči o květiny, stromy, keře i zeleninu a odnést si část úrody. V zeleninové zahradě si lze také pronajmout záhonky a na bylinkových terasách je možný samosběr bylin.


zajímavosti

Zahrada byla v létě 2023 certifikována jako přírodní zahrada, která patří pod základní organizaci českého zahrádkářského svazu Zaječí hora 1. Na zahradě je registrovaný biotopový strom s několika mikrostanovišti. Život na zahradě je zaznamenáván pomocí aplikace iNaturalist, která zmapovala výskyt více než 20 živočichů z červeného seznamu. Zahrada je zapojena do soutěže Živá zahrada a do iniciativy #pripravbrno.


poznámka

Zahrada 5 elementů je soukromá zahrada, která byla postupně zpřístupněna veřejnosti. Hlavním cílem zahrady je inspirovat k přírodnímu zahradničení, ukázat, že zahradničení nemusí být ani dřina ani není potřeba zřizovat malé chemické sklady plné umělých hnojiv, postřiků a granulí. Stačí spolupracovat s přírodou a využívat jednoduché fyzikální principy, které znali naši předci již před tisící lety.

(Podklady a fotografie k tomuto heslu zaslala paní Zuzana Řezáčová Lukášková, děkujeme.)městská část

související odkazy

LucKub


Aktualizováno: 13. 03. 2024