Koupě mlýna ve vsi Komárově pro kapitulu kostela sv. Petra

18. 10. 1570


místo

Brno


charakteristika

Jan Grodecký, kanovník olomoucký a probošt kapituly kostela sv. Petra v Brně oznamuje všem, kdož budou číst tento list, že dostal darem od olomouckého biskupa Viléma Prusinovského 400 zlatých moravských.
Od Jiříka Rajhradského koupil ve vsi Komárově za 900 zlatých moravských "starý" mlýn se vším příslušenstvím, od pradávna k němu náležejícím a tento objekt všecek zničený a zruinovaný velkou prací obnovil a opatřil koly a náhony.
Aby toto hospodářské dílo bylo k užitku nejen probošta a jeho následníků, ale i na počest Boha a kolegiátního brněnského kostela, má z něj probošt a kapitula brát požitky.


účastníci

Jan Grodecký, olomoucký kanovník a probošt kapituly kolegiátního kostela sv. Petra v Brně


poznámka

Jan Grodecký z Brodů byl 40. olomouckým biskupem v letech 1572–1574. Patřil k nejvzdělanějším biskupům na olomouckém stolci, mezi jinými jazyky uměl i hebrejsky a řecky. Se svým bratrem Václavem založil v Brně roku 1573 jezuitskou kolej. Byl otráven a zemřel 16. 1. 1574.
Vilém Prusinovský z Víckova byl 39. olomouckým biskupem v letech 1565–1572. Je odchovanec nových protireformačních směrů a dobrý znalec náboženských poměrů města Brna ještě z dob, kdy býval proboštem u sv. Petra.městská část

Jord


Aktualizováno: 13. 07. 2018