Buffalo Bill's Wild West

11. 8. 1906číslo orientační

1/3


katastr

Královo Pole


místo

vojenské cvičiště v místech dnešní Veterinární a farmaceutické univerzity


charakteristika

Během turné po Evropě uspořádala Buffalo Bill's Wild West Show tři vystoupení v Brně. Představení, která měla znázorňovat život vymírajících indiánských kmenů, se konala v obrovském stanu s umělým osvětlením a 12 000 sedadly.


zajímavosti

V ulicích se poprvé objevila brněnská jízdní policie. V roce 2005 bylo v Hrušovanech nad Jevišovkou otevřeno Muzeum Buffalo Billa, které je jediným svého druhu v Evropě.


poznámka

Představení předcházela mohutná propagační kampaň. V Brně se proti vystoupení ozval Moravský spolek pro ochranu zvířat v reakci na vídeňské představení, kde prý Buffalo Bill krotil divokého koně popruhem osázeným bodci a střílel do živých holubů. Do Brna přijeli třemi vlakovými soupravami po patnácti vagonech. Indiáni, koně a zřízenci byli ubytováni v menších stanech. Vlaky s výpravou byly mocným lákadlem pro tisíce zvědavců, lemující nejen nádraží, ale i cestu do Králova Pole na cvičiště.
Hlavní část průvodu tvořilo přes sto ozbrojených Indiánů na koních, jezdecká elita souboru Rough Riders (Drsní jezdci), dále pak bývalí vojáci různých armád, honáci a lovci. Obdiv vzbuzovali i zřízenci rychlým a zručným vybudováním cirkusového města.
Město bylo zaplaveno českými plakáty, ale s negativní reakcí českého publika se setkalo německé průvodní slovo během představení. Také reakce tisku na představení neoplývaly nadšením - podle nich se jednalo o umělou směsici výstupů, které se skutečnou historií osídlování Divokého západu neměly mnoho společného.

Buffalo Bill, vlastním jménem William Frederick Cody (1846–1917) pocházel ze státu Iowa. Jeho životní dráha zahrnuje profese poštovního jezdce, vojenského zvěda a kurýra, lovce a loveckého průvodce. V roce 1883 zřídil podnik s programem polovojenského charakteru, se kterým kromě jiného absolvoval čtyři turné po Evropě. Hostoval ve více než tisícovce měst a jeho představení shlédlo přes padesát miliónů diváků.
městská část

související odkazy

Los


Aktualizováno: 10. 08. 2018