Obřanské hradisko


    archeologické lokality

    typ výzkumu

    systematický výzkum


    katastr

    Obřany


    rok / datum výzkumu

    1880-1946


    instituce

    Moravský archeologický klub, Státní archeologický ústav


    popis

    Výzkumy na lokalitě nebyly nikdy vedeny systematicky, šlo spíše o nekoordinované kořistění amatérských badatelů, které započalo již koncem 70. let 19. století sběry a drobnými výkopy F. Koudelky. Od roku 1888 zde provádí odkryvy členové Muzejního spolku a později řada místních zájemců o archeologii, zejména E. Vodička, F. Adámek a V. Vyskočil, v letech 1944-1946 s pověřením SAÚ.
    Uvnitř hradiska byly prozkoumány stovky sídlištních objektů obytného, výrobního, odpadního a hospodářského charakteru. Domy se soustřeďovaly spíše v jižní a střední části lokality a hospodářské a výrobní objekty v části severní.
    V okolí se nachází síť dalších soudobých osad doby popelnicových polí, které tvořily zázemí vlastního hradu. Poblíž hradiska bylo také částečně prozkoumáno žárové pohřebiště, jehož rozsah se odhaduje na 5 ha a počet hrobů na 2000.
    Z hradiska a pohřebiště pochází velké množství archeologických nálezů - doklady barevné metalurgie, železářství, textilnictví či kosťařství, bronzové a železné šperky, bronzová plastika koníka, předměty zvláštního určení jako keramické měsícovité idoly, zvířecí figurky, dvojité nádobky, model pícky a unikátní miska s "písemnými" znaky na hrdle.


    kultury

    velatická kultura: 1200 - 1000 př.n.l.
    podolská kultura: 1000 - 750 př.n.l.
    horákovská kultura (2. pol. 7. stol. př.n.l.): 750 - 400 př.n.l.


    materiál / uložení

    MZM



    městská část

    prameny, literatura

    Ostatní literatura

    "Die Urnenlager in Obřan"

    článek v odborném periodiku

    "Josef Hladík (nekrolog)"



    Baa


Aktualizováno: 23. 11. 2014