Purkyňova-Hradecká ulice, mimoúrovňové křížení a prodloužení tram. trati
záchranný výzkum
Zadní žleby
Medlánky
2007
ÚAPP Brno
ZAV neměl kvůli charakteru stavby podobu klasického plošného výzkumu, ale spíše jednotlivých rozsáhlých sond.
7/08, 2008, Brno Královo Pole, Medlánky 2007, archiv ÚAPP Brno
ZAV probíhal při stavbě a úpravách silničních komunikací ul. Purkyňova a Hradecká a dále při prodloužení tramvajové trati ze smyčky Technické muzeum v Králově Poli k budově Chemické fakulty VUT (bývalá Meopta) včetně přípojky do vozovny na k.ú. Medlánky.
V souladu se situací zjištěnou v roce 1984 (výzkum AÚ ČSAV Brno, M. Geisler) byla plocha výzkumu intenzivně osídlena ve dvou obdobích. Lokalitu využíval k sídlištním účelům lid velatické fáze kultury středodunajských popelnicových polí v mladší době bronzové a později pak slovanské etnikum v období raného středověku (8. až 9. století n. l).
Z celkového počtu 84 zahloubených objektů 18 bylo možné datovat do mladší doby bronzové, 26 do středohradištního období, 4 byly recentní, vícenásobně lomený zákop pocházel z 2. světové války, ostatní neobsahovaly žádný datovací materiál. Morfologicky náležely zahloubené objekty z doby bronzové převážně k nepravidelným hliníkům a kruhovým zásobním jamám. Rekonstruovat půdorysy nadzemních staveb nebylo z jednotlivých kůlových jamek možné.
Nejpozoruhodnější nález nepochybně představuje čtvercová zahloubená chata z velkomoravského období. Byla vyhřívána krbem postaveným z kamenných bloků a čtveřice kůlových jamek naznačuje konstrukci její střechy. Funkční celek s ní zřejmě tvořila i zásobní jáma na obilí. Charakteristické vakovité obilní jámy o hloubce až 2,5 m patřily k nejfrekventovanějším objektům na lokalitě a obsahovaly kromě obvyklých zlomků keramiky i žernovy, část lidské kostry, kompletní kostru koně a dvojici koster psovitých šelem.
kultura velatická (1 300 - 950/920 př. Kr.)
doba středohradištní (800 – 950)
ÚAPP Brno Inv.č.: 42/07-1 až 42/07-184/7
Gei
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.