Petronium (Petrinum)


  historický název

  Biskupský chlapecký seminář


  ulice

  Veveří 15/462


  území

  Brno-Veveří


  firmy a instituce

  Církevní domov mládeže Petrinum


  stavební vývoj

  V roce 1853 založil biskup Anton Ernst von Schaffgotsch pro potřeby brněnské diecéze seminář pro výchovu kněží, který zprvu sídlil na Dominikánské ulici č. 4.
  V roce 1856 byly pro seminář vykoupeny dva staré domy s rozlehlou zahradou na předměstí Malá Nová (Veveří), na jejichž místě začala o rok později vyrůstat velká novostavba, dokončená v roce 1859. Stala se prvním samostatným stavebním dílem Josefa Arnolda po jeho příchodu do Brna v roce 1851 a tři roky poté, co zde získal koncesi stavitele a kamenického mistra.
  Dlouhé symetrické průčelí (55 m) dvoupatrové stavby představuje klasickou trojdílnou palácovou dispozici (7+5+7), jejíž osový rizalit je ukončen atikovou nástavbou s biskupským znakem a latinským křížem. Trojdílný je také prostorný vstupní vestibul členěný pilíři, který směřuje jak ke schodišti, tak i k nádvoří a přes ně k rozlehlé zahradě. Průčelí semináře je jedním z nejnázornějších příkladů tzv. arkádového stylu (Rundbogenstil) mnichovské provenience v Brně. Stavba však nezapře ani jisté analogie se současně budovanou reálkou na Jánské ulici, projektovanou L. von Försterem.  městská část

  významné osoby

  Josef Arnold
  první samostatné stavební dílo Jan Antonín Arnošt Schaffgotsche
  zakladatel semináře pro výchovu kněží, pro který byly vykoupeny pozemky pro tuto budoucí novostavbu


  související odkazy

  Lk


Aktualizováno: 28. 05. 2019