Fakulta stavební Vysokého učení technického v Brně
Česká vysoká škola technická
Veveří 95/331
Brno-Veveří
Zpracování stavebního programu bylo svěřeno jednomu z pedagogů, absolventovi pražské techniky a pozdějšímu brněnskému rektorovi Michalu Ursínymu až v roce 1906. Jeho návrh byl nakonec z úsporných důvodů redukován na tři pavilony (hlavní, pavilon stavebního inženýrství a pavilon strojního inženýrství).
Realizace byla zadána pražskému staviteli Václavu Nekvasilovi, který postupoval podle společného projektu Michala Ursínyho a Josefa Bertla, rovněž absolventa pražské techniky, poté vedoucího Nekvasilovy stavební kanceláře a konečně profesora a pozdějšího děkana i rektora brněnské techniky. Detailní výkresy zpracoval ve Vídni Karel Douda. Novostavba byla slavnostně otevřena 25. června 1911.
Objekty techniky jsou sdruženy kolem čestného nádvoří. Hlavní dvoupatrový pavilon má průčelí členěné třemi rizality (2+3+1+3+1+3+2). Jak celková kompozice, tak architektonické tvarosloví a bohatá sochařská výzdoba mu vtiskly podobu barokního zámku, což se projevuje i v interiérech - v monumentální vstupní hale, trojramenném schodišti a dvoupodlažní aule.
V letech 1914–1917 uzavřel zadní část areálu pavilon chemického inženýrství, postavený podle návrhu Karla Hugo Kepky (Žižkova 17). Také zde se uplatnilo schéma trojkřídlé palácové stavby svírající čestné nádvoří, inspirované ovšem už ne vrcholným, ale pozdním tereziánským barokem.
V letech 1925–1928 byla mezi předválečné objekty vestavěna budova strojního pavilonu od Vladimíra Fischera.
Rekonstrukce a dostavba areálu z let 2000–2002 je dílem brněnského ateliéru HEXAPLAN (Josef Pálka - Martin Pálka - Ivo Švábenský).
Ve 20. a ve 30. letech 20. století bylo v blízkosti české techniky několikrát plánováno velkoryse rozvržené, ale nikdy neuskutečněné Akademické náměstí s budovami rektorátu, (jediné realizované) právnické a filozofické fakulty Masarykovy univerzity, univerzitní knihovny a Nejvyššího soudu, ev. konzervatoře.
Areál techniky měl na počátku 30. let zároveň navázat na zamýšlený soubor budov lékařské a přírodovědecké fakulty, klinické nemocnice a společných teoretických ústavů Masarykovy univerzity na Kraví Hoře.
Veveří - krytý přechod mezi budovami
Veveří 95/331
Veveří - VUT - lávka pro pěší
Veveří 95/331
Fakulta stavební Vysokého učení technického v Brně
Žižkova 17/511
Josef Bertl
spoluautor projektu
Vladimír Fischer
autor projektu budovy strojního pavilonu postavené v letech
Karel Hugo Kepka
autor projektu pavilonu chemického inženýrství
Michal Ursíny
autor původního a později částečně zredukovaného projektu
nacistická perzekuce
pamětní deska: Veveří 95/03
30. 11. 1935
Odhalení portrétního reliéfu Antonína Rezka
6. 12. 1930
Oslava desetiletí činnosti Mensy akademické v Brně
místo konání oslavy
1. 1. 1920
Založení firmy "Ergon", orthopedický, zámečnický a obuvnický průmysl válečných invalidů, s. r. o.
v dřevěných barácích vedle budovy české techniky sídlila první dílna firmy "Ergon"
25. 6. 1911
Slavnostní otevření nové budovy české techniky
Lk
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.