Brněnská přehrada


  historický název

  Kníničská přehrada (do roku 1959)


  charakteristika

  Přehrada se nachází na severozápadě města Brna a její jezero sahá od Bystrce až po Veverskou Bítýšku.
  Na jejím dně leží zbytky zatopené staré obce Kníničky, jež musela ustoupit stavbě přehrady na přelomu 30. a 40. let 20. století. Proto se nazývala až do roku 1959 Kníničská přehrada. Od 22. 7. 1959 však byla přejmenována z orientačních důvodů na Brněnskou přehradu, protože dnes leží na území města Brna.
  Přehrada měla zabránit takřka každoročním jarním a podzimním záplavám řeky Svratky nejen na území Brna, ale i na části jižní Moravy pod Brnem. Už 25. 3. 1927 požádal moravský zemský výbor o povolení stavby a 18. 3. 1929 mu bylo vyhověno.


  území

  Brno-Bystrc, Brněnská přehrada


  jiné využití

  Brněnská přehrada slouží - kromě ochrany před povodněmi a výroby elektrické energie - k rekreaci, vodním sportům a lodní dopravě. Na jejích březích stojí hotel, různá hřiště, sportovní zařízení, několik restaurací a soukromé


  zajímavosti

  Na konci 2. světové války v dubnu 1945 hrozilo přehradě a zejména přehradní zdi značné poškození, protože ustupující vojska německé armády 26. 4. 1945 po vytrhání dlažby na ní umístila 9 protitankových min s tím, že při nájezdu sovětských tanků na hráz dojde k explozi a závažnému poškození celého zařízení. To se však nestalo, protože hrázný František Šikula spolu s dalšími dvěma občany Bystrce, jež o tom věděli, včas sovětská vojska varovali a k vjezdu tanků na hráz došlo bezpečně až po odstranění min.
  Záchranu brněnské přehrady před zničením ustupující německou armádou připomíná i pamětní deska umístěná v hrázní ulici.


  poznámka

  Dne 5. května 1946 byla na přehradě zahájena lodní doprava, kterou provozuje dodnes Dopravní podnik města Brna. Šlo o první ekologickou lodní dopravu na elektrický pohon v ČSR loďmi Morava a Brno, každá pro 90 cestujících. Plavební okruh měřil 6,3 km v jednom směru z přístaviště v Bystrci pod hrad Veveří.
  V roce 1950 byla dráha prodloužena přes Mečkov až do Veverské Bítýšky a dosáhla tak současných 9,3 km v jednom směru. Má dvě varianty: malý okruh (Bystrc, Kozí Horka, Sokolské koupaliště, Osada a Rokle - 27 minut) a velký okruh: Bystrc- Rokle a dále Obora, Zouvalka, Hrad Veveří, Mečkov, Skály a Veverská Bítýška - 70 minut).
  Lodní park doznal během let řadu změn a výměn lodí, jež se neustále modernizují.


  stavební vývoj

  Po získání povolení ke stavbě přehrady na základě vodoprávního výměru, jemuž předcházel projekt, vypracovaný skupinou odborníků pod vedením prof. Ing. Jana Bažanta z Vysokého učení technického v Brně (v konečné fázi ještě upravovaném a zpřesňovaném do výhodnější podoby), došlo k přípravným krokům, včetně výkupu pozemků, stavby Nových Kníniček v bezpečné vzdálenosti od budoucí přehrady, vyměřovacím pracím a zadáním stavby stavebním firmám.
  Vlastní stavba hráze byla zahájena v roce 1936.
  V roce 1937 však vinou velké vody, jež přišla jak na jaře, tak i v létě, se postup prací značně zdržel a zkomplikoval, což se v různé intenzitě opakovalo ještě i v letech 1938–1939. Nicméně stavba hráze i přehradních břehů u ní i přes tyto obtíže pokračovala. V roce 1939 byla voda řeky Svratky svedena do vytvořeného údolí, kde začala vytvářet přehradní jezero.
  V roce 1940 byla stavba celé přehrady (až na několik drobných detailů) dokončena.
  Hráz přehrady má korunu 120 m dlouhou a je používaná jako komunikace. V ní je pod přehradou ve vodní elektrárně instalována kaplanova turbína, která vyrobí ročně cca 7 mil. kilowatthodin. Přehradní nádrž má plochu cca 270 ha a zadržuje cca 21 mil. m³ vody.  prameny, literatura

  stavby

  Orea Wellness Hotel Santon
  Přístavní 38/1064 Lávka Pod hradem
  Rakovecká
  lávka nahradila původní most spojující oba břehy přehrady


  městská část

  významné osoby

  Jan Bažant
  stál v čele skupiny odborníků, která vypracovala projekt přehrady Ladislav Dolníček
  František Šikula
  při osvobozovacích bojích v dubnu 1945 spolu se svými spolubojovníky zachránil přehradní hráz brněnské přehrady před vyhozením do povětří, jak to připravovala ustupující německá armáda


  objekty

  záchrana přehrady
  pamětní deska: Hrázní 0/01


  události

  21. 1. 2017
  Bruslařský okruh na zamrzlé brněnské přehradě 15. 8. 2014
  Slavnostní akce k 70. výročí založení Yacht Klubu Brno 19. 6. 2013
  Mezinárodní hry handicapované mládeže Brno 2013 13. 10. 2012
  III. ročník běžeckého závodu kolem Brněnské přehrady "TRIEXPERT Vokolo príglu 2012" 20. 6. 2012
  Hry Evropského paralympijského výboru pro mládež 2012
  další události (31)...


  Fl


Aktualizováno: 22. 03. 2019