Internetová encyklopedie dějin města Brna

Ondřej Mézl

    divizní generál Ondřej Mézl


    • * 2.12.1887 Klopotovice (okres Prostějov) – † 6.9.1968 Los Angeles (USA)


    • válka a odboj 1914–1919; legionář ruský; válka a odboj 1938–1945; účastník domácího a zahraničního odboje


    • pseudonym

      Gak Andrej (krycí jméno)


    • bydliště

      Klopotovice čp. 10 (rodný dům),
      Bystrc (dnes Brno-Bystrc) čp. 408 (bydliště v době zapojení do protinacistického odboje)


    • vzdělání

      reálka v Kroměříži,
      šest semestrů vysoké školy technické v Brně (obor stavební)

    • vyznamenání a pocty

      Československý válečný kříž 1939


    • zaměstnání

      voják z povolání


    • poznámky

      Prezenční vojenskou službu vykonal v letech 1910–1911 jako jednoroční dobrovolník 14. zeměbraneckého pěšího pluku v Brně, v roce 1914 u téhož pluku prezentován k válečné službě.
      Za první světové války byl zajat v dubnu 1915 na ruské frontě, pracoval pak v samosprávě zajateckého tábora Simbirsk. Od června 1916 zařazen jako dobrovolník do srbského 4. střeleckého pluku (velitel čety a roty).
      Od 1. 1. 1917 příslušník Čs. střelecké brigády, umístěn v Bělgorodu a v květnu jmenován náborovým pracovníkem. V září 1917 zařazen do 6. střeleckého pluku Hanáckého, velel četě. Účastnil se bojů u Bachmače, od října 1918 velitel 1. praporu, poté zástupce velitele pluku.
      Po návratu do vlasti pokračoval ve službě v čs. armádě, mj.: velitel Hraničářského praporu ve Vimperku, velitel pěšího pluku č. 1 v Českých Budějovicích, v letech 1925–1927 vojenský atašé v Bělehradě. Po návratu opět další velitelské funkce v československé armádě, posledně v letech 1937–1939 velitel 6. sboru. V zářijové mobilizaci v roce 1938 byl velitelem XVI. hraničního pásma v Košicích. Ze Slovenska se vrátil v březnu 1939 do Brna.
      Za nacistické okupace zapojen od 1. 5. 1939 v Brně do odbojové organizace Obrana národa (zemské velitelství), odchod do exilu 20. 12. 1939 (uváděn i leden 1940) do Francie. Byl vyslán jako zplnomocněnec čs. armády do Bělehradu.
      V letech 1941–1943 náčelník čs. mise v Jeruzalémě, 1943–1945 československý přidělenec u hlavního spojeneckého velitelství se sídlem v Londýně. Osobní číslo: Z; A-4713; Z; 10.500.115. V roce 1945 penzionován. Roku 1948 emigroval do USA.


    • prameny, literatura

      zobrazit "Obec Klopotovice - rodáci"
      "Divizní generál Ondřej Mézl v kontextu doby (biografická studie)"
      "Detail příslušníka čs. jednotek v zahraničí 1939–1945"
      "Obrana národa na Brněnsku 15.3.1939-29.2.1940"
      "Slovník prvního československého odboje 1914-18"


    • rodiče

      Jan Mézl
      Marie Mézlová (Konečná)


    • autor

      Menš


Aktualizováno: 18. 06. 2017