JUDr. Karl Bisom

* 13.1.1894 Kroměříž (okres Kroměříž) – † 9.1.1979 Brno


advokát v Brně


národnost

německá


zajímavé okolnosti

titul „Spravedlivý mezi národy“ byl jemu s jeho manželce Miladě udělen in memoriam 23. 9. 2001 (číslo protokolu v Jad vašem, Jerusalem -M.31.2/9464) za záchranu malé židovské dívenky


bydliště

Kroměříž čp. 2 (rodný dům),
Brno, Falkensteinergasse 1


vzdělání

gymnázium v Brně a ve Strážnici,
Právnická fakulta Německé univerzity v Praze (1916–15. 3. 1921), studium zahájil na univerzitě v Grazu)


jiné pocty

titul „Spravedlivý mezi národy“ (in memoriam 23. 9. 2001)


zaměstnání

zaměstnán v ústřední kanceláři firmy Liebig v Liberci (doloženo v roce 1920)


hrob

Ústřední hřbitov města Brna, Vídeňská 96, skup. 10, řada 1, hrob 124–125


poznámky

V březnu roku 1938 se české dívce Jiřině Ondráčkové narodila holčička Milada. Jejím otcem byl pětadvacetiletý židovský student práv Simon Dänemark. Ten otcovství uznal, ale s Jiřinou se neoženil. Záhy po okupaci v březnu 1939 byly vyhlášeny v protektorátu Čechy a Morava rasové zákony, podle kterých byla manželství mezi tzv. Árijci a Židy zakázána. Z obav o osud dítěte ji rodiče svěřili do péče manželů Bisomových, kteří byli tehdy bezdětní. Šimon Dänemark dítě tajně navštěvoval; na gestapo však přišlo udání, že Bisomovi schovávají nějaké dítě. Pěstouni proto požádali o pomoc přátele Josefa a Ludmilu Herzogovy, postupně pomohlo několik dalších rodin.
V březnu 1942 byl Simon Dänemark s celou rodinou deportován z Brna a všichni zahynuli. Bisomovi malou Miladu natrvalo přijali za svou, byla vychovávána jako vlastní dcera s dětmi, které se jim později narodily. Doktor Bisom s využitím kontaktů z právnických kruhů dosáhl toho, že malá Milada nemusela za okupace nastoupit do školy, aby se tak neprozradila její pravá identita.
Po válce byla záchrana malé dívenky uznána jako antifašistický čin, rodina nemusela nastoupit do odsunu a obdrželi československé státní občanství.
Titul „Spravedlivý mezi národy“, udělený v Izraeli v roce 2001, byl předán potomkům manželů Bisomových dne 14. 4. 2002 v zasedacím sále Uměleckoprůmyslového muzea v Brně. Medaili „Spravedlivý mezi národy“ předal druhý tajemník izraelského velvyslanectví v Praze Oren Anolik z pověření památníku Jad vašem potomkům manželů Bisomových, „kteří za války zachránili židovské děvčátko před jistou smrtí“.
(Podklady pro naši encyklopedii připravila paní Zuzana Prudilová, děkujeme.)osoby

Simon Dänemark
S. Dänemark tajně navštěvoval svou dceru Miladu u K. Bisoma


partneři

Hertha Bisom (Schulz)
sňatek: 25. 10. 1920 (Oslavany)
(první manželka)
Milada Bisomová
(druhá manželka)
ulice

Falkensteinergasse
bydliště doložené v roce 1920 (dnes Gorkého)


stavby

Ústřední hřbitov města Brna
Vídeňská 96/306
místo posledního odpočinku


Menš


Aktualizováno: 17. 09. 2021