JUDr. Stanislav Drobný

* 12.7.1923 Brno – † 20.12.2013


politik, politický vězeň, předseda KPV ČR
dítě osobnosti: František Drobný
strýc osobnosti: Jiří Šrámek


národnost

česká


státní příslušnost

ČSR, ČSSR, ČR


zajímavé okolnosti

od svých spoluvězňů získal přezdívku Gandhí pro svoji nezlomnou statečnou povahu, brýle, intelektuální vzezření a pohublost v důsledku častého hladovění


vzdělání

Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně


jiné pocty

Řád Tomáše Garrigua Masaryka 3. třídy (1998),
odznak účastníka III. odboje,
medaile sv. Cyrila a Metoděje (2013)


zaměstnání

po propuštění z vězení pracoval jako elektrikář a za normalizace se musel znovu rekvalifikovat a až do penze z něj byl revizní technik elektro a plynu


politická orientace

Česká strana národně sociální


odborné a zájmové organizace

Svaz protifašistických bojovníků
1990–2003 KPV ČR (nejprve předseda brněnské pobočky, později druhý předseda konfederace)


poznámky

Protože po únoru 1948 pomáhal přátelům emigrovat z komunistického Československa a pravdivě informoval do zahraničí o situaci u nás, byl odsouzen celkem na 13 let těžkého žaláře, které strávil v jáchymovských lágrech a nejtěžších věznicích. Byl vězněn v letech 1949–1962, absolvoval celý trest. Když byl ve vězení, zemřela mu matka Marie Drobná, v 50. letech byl zavřen také jeho švagr a strýc.
Na sklonku 80. let se opět začal zapojovat do veřejného života. Domů nosil samizdaty, např. Lidové noviny a Informace o církvi, účastnil se setkání obnovující se Masarykovy společnosti. Začal se angažovat v brněnském OF a stále častěji jezdil se Zdeňkem Kesslerem do Prahy.
Po celá 90. léta byl na cestách, vystupoval před bývalými politickými vězni, ale i na veřejnosti a v médiích.
Rozhodně bojoval proti oslavné propagaci komunistických zločinů a vylhaného obrazu poválečné minulosti. Kritizoval tyto tendence také v kultuře, a proto se postavil proti vysílání Třiceti případů majora Zemana ve veřejnoprávní televizi. V roce 2000 vydal prohlášení Komunismus do 21. století nepatří, ve kterém vyzval ke konečnému odstranění reziduí komunismu z našeho veřejného a politického života.


prameny, literatura

osoby

Zdeněk Kessler
spolupráce v politice Jiří Šrámek
synovec
hub


Aktualizováno: 15. 04. 2024